Přihlásit

Ze zámku zmizely přes sto let staré nosorožčí rohy za milion (olomouc.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Z Lovecko-lesnického muzea v Úsově na Šumpersku zmizelo několik nosorožčích trofejních rohů z roku 1896 za zhruba milion korun. Ze svých míst na zámku zmizely na začátku června, informaci však policie zveřejnila až nyní.

"Zloděj ukradl z muzea několik montáží dvojrohů nosorožce dvourohého a montáž rohu nosorožce indického jednorohého. Podle odborného ohodnocení dosáhla škoda zhruba milion korun," uvedl šumperský policejní mluvčí Josef Bednařík.

"Rohy zmizely i s podkladovými dřevěnými deskami, přičemž na největší z nich byly tři nosorožcí dvojrohy. Prostorově to není nejmenší a tak jednoduché schovat. Naopak jednorohy jsou poměrně malé, každý z nich by se klidně dal odnést i ve větší kabelce," řekla správkyně muzea a kastelánka zámku Eva Třísková.

Dosud navíc není známo, kdy přesně se rohy ztratily. "Bylo to v rozpětí zhruba týdne. Při jednom velkém úklidu schodiště bylo vše v pořádku, při dalším už chyběly. V té době se mimo běžných prohlídek konala také noční, kdy tu byl velký pohyb lidí. Dalo by se tedy předpokládat, že se to nejpravděpodobněji stalo během ní, s jistotou to ale tvrdit nemůžeme," dodala. Krádež mohla být na objednávku, další rohy jsou teď schované

Podle kastelánky mohli být navíc zloději profesionálové, kteří měli své cíle už dopředu vytipované a vše naplánované.

"Nedokážu si představit, že by za běžného provozu jen tak někdo přišel a pokusil se odnést exponáty v takovém množství a velikosti. Je tedy možné, že tu byli už někdy dříve a zajímavé věci si nafotili," míní Třísková.

Muzeum proto po krádeži stáhlo z bezpečnostních důvodů zbývající nosorožčí trofeje ze všech expozic. "Bojíme se, aby se zloději nevrátili pro zbytek dané kolekce," vysvětlila správkyně s tím, že jde o první krádež podobného rozsahu v historii muzea.

"Kromě toho nám jen před zhruba patnácti lety zmizely jedny malé parůžky ze schodiště. V tomto případě šlo zřejmě opravdu o příležitostného zloděje, který se během prohlídky rozhodl vzít si trofej," poznamenala Třísková.

Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově má ve své sbírce asi sedm tisíc vycpaných tuzemských i cizokrajných zvířat, což ho řadí k největším ve střední Evropě. Nejstarší exponáty pocházejí už ze 70. let 19. století.



Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.