Ubývá bažantů i myslivců (Blanenský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Myslivci na Blanensku právě uzavřeli myslivecký rok. Kromě přemnožení divokých prasat je trápí drastický úbytek drobné zvěře i nezájem mladých myslivců o práci v lese.
Blanensko
Liška sežere bažanta, divočáci vyplení pelech mladých zajíčků, medvěd, který by skolil divočáka, však chybí. V lesích na Blanensku se myslivci v právě skončeném mysliveckém roce pokoušeli nastolit přirozenou rovnováhu mezi jednotlivými druhy zvěře. Divočáci však podle nich zřejmě zůstanou přemnožení i v další sezóně a drobná zvěř bude nadále vymírat. "V mysliveckém roce, který trval od prvního dubna loňského roku do posledního března letošního, byl extrémní nárůst černé zvěře. Divočáci nemají v našich lesích přirozené predátory, navíc se jim v naší oblasti velmi daří, proto je musí myslivci víc střílet, aby jich nebylo tolik. Přesto se nedalo zabránit tomu, aby divočáci neplenili soukromé zahrady i pole zemědělských družstev," uvedl vedoucí odboru životního prostředí blanenské radnice Pavel Konečný.
Divočáci v kukuřici
Škody po divočácích sčítají v těchto dnech například zemědělci z Agrospolu Knínice. "Kvůli divočákům jsme museli znovu přesázet čtyři až pět hektarů kukuřice. Něco takového za poslední léta nepamatuji. Když divočáci naběhnou do pole, padesát metrů zničí za chvilku. A to nás hlavní problém teprve čeká, až vyrostou klasy," obává se ředitel družstva Ladislav Menšík.
Divočáci se podle myslivců přemnoží velmi snadno. Bachyně rodí selata běžně po deseti a více kusech až několikrát za rok, navíc pokud divoká prasata neumřou hlady nebo neumrznou, redukují jejich počet jen myslivci. "V uplynulém mysliveckém roce jsme skolili asi o dvanáct set kusů divočáků víc než v předchozích letech a stále to ještě nestačí. Obávám se, že s přemnožením černé zvěře tak budeme muset bojovat i v příštím roce. Přispívají k tomu hlavně velké lány kukuřice, kterých je na Blanensku dostatek a ve kterých se prasata skryjí a nevylezou třeba dva měsíce," řekl jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.
Hyne drobná zvěř
Kromě přemnožených divočáků myslivce na Blanensku trápí také úbytek drobné zvěře, jako jsou bažanti, koroptve nebo zajíci. "Od sedmdesátých let ubývá v lesích drobné zvěře a je to čím dál horší. Koroptve nebo křepelky, které dřív lidé mohli běžně potkat, už tu téměř nejsou a také bažanty pomalu můžeme sčítat na kusy. V některých honitbách už se vůbec nestřílí, i tak ale po nich jde hodně predátorů, od lišek, jezevců přes prasata až po divoké kočky. Stav je tak vážný, že drobná zvěř se už není sama od sebe schopná vzpamatovat," míní Zelený.
Také myslivců už po lesích Blanenska nechodí tolik, kolik by myslivecké spolky potřebovaly. V okrese Blansko je registrováno kolem patnácti set myslivců, jejichž věkový průměr se už blíží důchodovému věku. "Myslivců moc není, větší problém je ale s jejich průměrným věkem, který je dnes asi osmapadesát let. Mladých myslivců se hlásí jen tak kolem dvaceti za rok. Je to drahý koníček a lidi k nám neláká ani pohled na myslivce v očích veřejnosti. Všichni v nás vidí jen ty lovce a neuvědomují si, kolik hodin i peněz věnujeme krmení a celkové péči o zvěř," dodal myslivec Jaroslav Zelený.