Přihlásit

Vinařická hora na Kladensku bude opět holá, kácení vyhnalo místní zvěř (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Středočeská přírodní památka Vinařická hora na Kladensku získá svoji někdejší podobu. Původně byla totiž zcela holá. Kraj se proto rozhodl pokácet veškeré stromy a keře. Místní myslivci se ale zlobí. Takový zásah ve vegetačním období může znamenat velký problém. Trpí jím totiž zvířata, která tu hnízdí.

Půl století stará vegetace a zároveň domov několika druhů zvířat na Vinařické hoře mizí. Krajští úředníci se rozhodli oblast zvelebit. Kácení stromů a keřů skončilo před několika dny, odborníci ale tvrdí, že zásah zdejší krajině neprospěl, právě naopak.

Vegetace oblasti slouží totiž jako hnízdiště a úkryt pro živočichy, kteří kvůli revitalizačním pracím přišli o přirozené prostředí. V tomto období hnízdí například kosi nebo drozdi, kteří už mají mladé.

Myslivcům se nezdá ani celkový plán a postup obnovy. "Firma vykácela a prořezala porost, ovšem jen jeho nadzemní část, kořenový systém tam zůstal. Takže za několik měsíců se porost začne obnovovat," řekl myslivecký hospodář Jiří Uldrych.

Podle místostarosty obce Vinařice, v jejíž blízkosti se hora nachází, řešení kraje šťastné nebylo. "Tímto zásahem došlo ke zničení vegetace, která tu rostla posledních padesát let," uvedl místostarosta Václav Dupa.

Myslivci vytýkají kraji také to, že porost pokácel v době mimo vegetační klid. Ten se většinou dodržuje do konce března. Na Vinařické hoře se ale kácelo i v dubnu. "To už tady hnízdili různí živočichové a kácením jim bylo znemožněno tu žít," uvedl Uldrych.

Kraj ale problém v kácení nevidí. "My jsem oblasti pomohli, káceli jsme právě až teď, aby si mohli ptáci najít jiná hnízdiště," uvedla mluvčí Středočeského kraje Markéta Vítková. Zákon, kdy se má kácet, neexistuje

Kdy se mají nebo nemají kácet různé porosty, zákon neříká. V legislativě to upraveno není a kácet porosty je obecně možné po celý rok.

"Funguje ale pravidlo, že se porosty upravují v době vegetačního klidu, tedy asi od listopadu do konce března," uvedl jednatel ekocentra ve Vlašimi Karel Kříž. Podle něj by se toto pravidlo mělo dodržovat, kácení porostů v době vegetace často ohrožuje mnoho druhů najednou.

Kraj s kritikou nesouhlasí. Podle mluvčí Vítkové dali souhlas s úpravami všichni vlastníci pozemků a během správního řízení nebyly uplatněny žádné námitky ani ze strany majitelů pozemků, obce ani sdružení. S rozhodnutím byla seznámena i Česká inspekce životního prostředí, která po prošetření neshledala žádné závady. Z Vinařické hory bude znovu holý kopec

"Středočeský kraj využil možnosti získat na tento krok finance a musel se rozhodnout pro nepopulární řešení. Kdyby tam fungovalo tradiční hospodaření v minulých desetiletích, takové zásahy by nebyly potřeba," dodala mluvčí Vítková.

Za první republiky byla Vinařická hora holá. "Já jako kluk jsem tam sázel stromy, borovice a další dřeviny, bylo to kvůli kvalitě ovzduší, to tady totiž kvůli pecím bylo špatné," uvedl Dupa.

Další problém vidí v souvislosti s místním chovem muflonů. "Chováme tady muflony, máme na to povolení. Na hoře chce kraj chovat ovce a kozy," uvedl Dupa. To by ale mohl být problém, zvířata se totiž mohou mezi sebou křížit a přenášet nemoci.

Vinařická hora je přitom od roku 1985 chráněnou přírodní památkou. Byla tady vybudována naučná stezka. Jako bývalá sopka, u které dříve fungovaly doly, je oblast zajímavou přírodní a ekologickou lokalitou.



Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.