Ochránci v Beskydech pátrají po šelmách (Právo)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vlci obývají především severovýchodní část hor, každoročně tam vyvádějí mláďata
Profesionální ochránci přírody i dobrovolníci začali v lesích a na loukách a pastvinách v Chráněné krajinné oblasti Beskydy (CHKO) mapovat výskyt velkých šelem. Novináře o tom informoval František Šulgan ze správy CHKO.
Podobné akce již v minulých letech potvrdily, že v oblasti žijí vlci, rysi i medvědi. Velké šelmy, které se v Beskydech pravidelně vyskytovaly, byly v minulosti zcela vyhubeny. Podle ochránců se opět začaly objevovat až díky rostoucí populaci na Slovensku. Beskydy jsou totiž součástí Západních Karpat.
Rys ostrovid tak znovu osídlil Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské vrchy a Javorníky, jeho stálá populace čítá asi 15 až 20 jedinců. Ochránci každoročně zaznamenávají přítomnost medvěda hnědého, několikrát potvrdili, že zvíře v Beskydech i zimovalo. Vloni v oblasti žili minimálně dva jedinci. Vlci obývají především severovýchodní část Beskyd, každoročně zde vyvádějí mláďata. Záznamy z loňska uvádějí minimálně pět vlků na moravskoslezském pomezí.
Potravou šelem je hlavně spárkatá zvěř. "Šelmy zde působí jako selekční faktor, a mají tak vliv na kvalitu populací býložravců a tím i udržují přírodní rovnováhu," uvedl pro ČTK Šulgan.
Občas šelmy zaútočí i na domácí zvířata. Například na konci loňského roku smečka vlků napadla stádo ovcí v údolí Vranečko v Novém Hrozenkově na Vsetínsku. Zvířata byla sice za ohradou, ale vlci dokázali oplocení překonat a zaútočili.
Čtyřdenní mapování šelem, které v Beskydech potrvá do neděle, má ale přinést širší výsledky. Například vloni se během něj ochráncům podařilo prokázat, že v Beskydech žijí i další druhy chráněných a vzácných druhů živočichů - orel skalní, tetřev hlušec, jeřábek lesní, puštík bělavý, sýc rousný, strakapoud bělohřbetý či ledňáček říční.