Přihlásit

Lidé, kteří chtějí v zimě pomáhat zvířatům v lese, by měli krmení předat myslivcům (Příbramský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Příbramsko
Uprostřed vánoční hojnosti a přebytku si spousta lidí vzpomene na lesní zvěř, která v zimě svádí mnohdy těžký boj o přežití, a vyrazí ji obdarovat různými dobrotami.
Víme ale vůbec, co je pro zvěř dobré? Mnohdy se totiž podle lesního inženýra Ladislava Čížka ušlechtilá myšlenka může minout účinkem.
"Pokud chtějí lidé zvěři pomoct, tak by měli dát jídlo raději myslivcům, kteří rozliší, co jim dát a co ne. Zvířata jsou na výživu docela choulostivá, a kdyby jim dal každý něco jiného, v trávicím traktu se jim nadělá taková paseka, že to bude spíš špatně než dobře. V důsledku poškozeného trávení budou zvířata zesláblá a podvyživená a když bude velká zima, mohou uhynout," vysvětlil Ladislav Čížek z Rejkovic.
Myslivci v zimě zvěř přikrmují hlavně senem a jadrnými krmivy, jako je například oves, pšenice, ječmen nebo kukuřice. Ptáčkové ocení zejména špek či lůj a různá semena. Třeba sýkorky mají rády slunečnici.
Přikrmování v zimě se také dost liší od letního. "V létě není třeba tolik přikrmovat. Dávají se ale speciální krmiva kvůli obsahu vitamínů a minerálů. A na podzim se přikrmuje třeba kukuřicí, aby se zvětšila zásoba tuků na zimu," upřesnil Čížek.
Mezi oblíbenou komoditou, kterou lidé v zimě do lesa donáší, jsou jablka. "Vláknina, kterou jablka obsahují, není v zimě pro trávení zvířat vhodná," dodal Čížek. Kdo by chtěl opravdu zvířatům pomoci, měl by raději zkontaktovat vedoucího mysliveckého sdružení, a ten už se o distribuci doneseného krmení pro lesní zvěř postará.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.