Přihlásit

Odvrácená strana lyžování. Vadí lesům, zvěři, plýtvá s vodou (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Budování nových lyžařských areálů a neustálé vylepšování těch stávajících přivádí turisty do přírody, alesamotnou přírodu zároveň vytlačuje. Kvůli sjezdovkám padají lesy. A krajině vadí i sněhová děla.

ČERVENÁ VODA, DOLNÍ MORAVA
Koncem týdne se otevře úplně nový lyžařský areál v Pardubickém kraji, Skipark Červená Voda. Jeho unikátností má být propojení se střediskem Čenkovice přes vrchol Bukové hory. To se ne zcela povedlo, lanovka nepoveze lyžaře až úplně na vrchol: Proč? Je to jeden z ústupků, který si vymohly instituce chránící přírodu. A ukazuje, že mezi přáním hory chránit a přáním dostat do nich lyžaře se vede tuhý boj.
"Původní záměr předpokládal kácení cenného bukového porostu ve vrcholové partii Bukové hory. Jeho odkácení by nadměrně zvýšilo riziko poškození okolních lesních porostů větrem," vysvětlil Martin Baranyai, vedoucí oddělení ochrany lesa z České inspekce životního prostředí v Hradci Králové. Skipark cestu lyžařů na sjezdovku na druhé straně kopce nakonec vyřešil přidaným lanovým vlekem, který má lidem pomoci dostat se přes vrchol.
A podobný boj mezi investory a ochránci přírody jako u Červené Vody probíhal také na Dolní Moravě. Společnost Sněžník letos spustila investici za devět set milionů korun, na jejímž konci se má Dolní Morava proměnit ve středisko srovnatelné s krkonošskými areály. Jenomže středisko na Dolní Moravě balancuje mezi několika druhy chráněných přírodních území. Je v ptačí oblasti chráněné evropským systémem Natura 2000, celé údolí Dolní Moravy je přírodním parkem. A navíc do střediska zasahuje Národní přírodní rezervace Králický Sněžník. Investor musel balancovat mezi přísnými pravidly, jak v oblasti stavět. "Jednotlivé stožáry lanovek jsme stavěli vrtulníkem, což je velmi drahé," dává jeden příklad Oldřich Štos, zástupce společnosti Sněžník.
Ale tím, že jsou areály dokončené, jejich tlak na stabilitu přírody nekončí.
Zajímavým fenoménem je umělé zasněžování, které střediska rozšiřují rok co rok. Zasněžování spotřebovává obrovské množství vody. "Ta potom může chybět v tocích. Areály musí zasněžování nastavit tak, aby v tocích zůstávala voda nutná pro přežití druhů," říká David Rešl, vedoucí Správy CHKO Orlické hory.
Některé sjezdovky podle ochranářů potřebují pro plný chod zasněžovacího systému takový přísun vody, který odpovídá horské bystřině. Zasněžování také mění výšku sněhového sloupce a dobu odtávání, to narušuje přirozené poměry pro život některých druhů.
Nově vzniklé sjezdovky také provozovatelé osévají komerčními travními směsmi. "Ty do horských a podhorských oblastí nepatří. V tomto případě hrozí šíření nepůvodních druhů na úkor původních," říká Baranyai z České inspekce životního prostředí.
Sjezdovka v krajiněmění teplotní a vlhkostní poměry a urychluje přirozený odtok při deštích nebo jarním tání.
A problémem je už jen to, že lidé do hor přijedou. Ve špičkách to představuje stovky aut. "Pokud na parkování a dopravu investor na začátku nemyslí, jsou s tím velké problémy," říká David Rešl.
Ten připomíná, že ochránci přírody neradi vidí i osvětlení sjezdovek. "Tlačíme areály, aby dodržovaly alespoň normy na osvětlení sportovišť. Máme osvícené hory. Jelení a srnčí zvěř to nutí stahovat se z těchto oblastí jinam," připomíná Rešl.

***
FAKTA
Jak lyžařské areály trápí přírodu
Umělé zasněžování mění výšku sněhového sloupce a dobu odtávání sněhu. Některé druhy zasněžování způsobují nadměrné dotování půdy živinami, zejména dusíkem. Oba vlivy mění biotopy živočichů a rostlin, některé druhy mizí, nežádoucí se rozšiřují. Zasněžování také spotřebovává velké množství vody, což může ohrožovat život v tocích. Osvětlení a hluk ruší citlivější druhy živočichů. Parkování a doprava. Do hor přijíždí v sezoně tisíce aut denně. Odlesnění pro stavbu sjezdovek likviduje stanoviště živočichů, narušuje biokoridory. Zvyšuje riziko poškození okolních porostů větrem a riziko škůdců (kůrovec), protože ti ohrožují hlavně stromy na kraji lesa.
Zdroj: Česká inspekce životního prostředí a CHKO Orlické hory

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.