Nejsou žaludy, divočáci plení kukuřici (Prostějovský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Hladová černá zvěř ničí zemědělcům na Olomoucku úrodu. Škody budou oproti jiným rokům až dvojnásobné
Senice na Hané – S hladovými divočáky mají letos hospodáři větší problémy než jindy. V lesích nejsou žaludy a přemnožená černá zvěř se stahuje na kukuřičná pole, kde páchá nemalé škody. Zemědělci proto myslivcům vysekávají v lánech průsmyky, aby se mohli k všežravému škůdci snáze dostat. I tak odhadují, že škody budou obrovské. „Velké, stohektarové lány kukuřice, prasata v nich, a my nemáme šanci zemědělcům pomoci, protože se k prasatům nemůžeme dostat,” popisoval patálie s hladovými divočáky revírník z Náměště na Hané Ladislav Havelka.
Letošní rok je podle Havelky výjimečný v tom, že v jeho revíru, kde hojně roste dub, nemá černá zvěř potravu. Podobné je to ve vyšších polohách s bukvicemi. „Je tak špatný rok, že žaludy nejsou v lese skoro žádné. Prasata proto shánějí potravu na poli a živí se na zbytcích kukuřice a řepy,” uvedl.
Nedaleké zemědělské družstvo odhaduje, že škody budou jednou tak velké oproti jiným rokům. „Na polích je ještě dost kukuřice – rok byl, jaký byl, a kukuřice špatně zrála. Do toho přišli hladoví divočáci. Navíc v polích je stále mokro, mají tam bahniště, nemůžeme černou zvěř z pole dostat,” sdělil předseda Zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil. „Napáchané škody můžeme vyhodnotit, až sklidíme. Počítám, že budou dvojnásobné oproti jiným rokům,” odhadoval Navrátil.
Zemědělci proto v posledních týdnech vyžínají v nesklizených lánech průsmyky, aby se myslivci mohli k černé zvěři dostat. „Dohodli jsme se, že nám rozesečou lány. Něco se díky tomu odlovilo, ale i tak se k prasatům velmi těžko dostáváme,” poznamenal revírník Havelka.
Populace všežravé černé zvěře narůstá několik posledních let, a to nejen v Česku. „Působí škody na různých plodinách. Kukuřice jí vyhovuje, protože kromě potravy v ní nachází i dobrý úkryt,” uvedl Jiří Zbořil z okresního mysliveckého spolku.
Škody řeší zákon o myslivosti a je na uživateli honitby a majiteli pole, jakým způsobem se dohodnou na jejich vypořádání. „Letos je situace horší v tom, že černá zvěř má méně přirozené potravy, protože není semen dubů a buků,” dodal Zbořil.
To, že v lesích nejsou žaludy ani bukvice, však podle Zbořila pomůže tomu, aby myslivci významně snížili stavy černé zvěře v lesích. „Že není semenný rok, přinutí divočáky, aby chodili na naše vnadiště. Máme šanci regulovat,” doplnil Zbořil.