Podzimní tah ptáků začal (Naše Valašsko)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Klouzavým klesáním pak letí na jih. Táhnou v úzkém koridoru buď jihozápadním nebo jihovýchodním směrem. Jejich příbuzný čáp černý je u nás až do začátku září. Často je vidět při lovu potravy na řece Bečvě. Do zimovišť táhne přes Evropu v široké frontě. Jako u rorýse obecného a čápa bílého je jeho konečnou stanicí střední a jižní Afrika.
Polovina září je pak vrcholem tahu kachny divoké, lidově zvané březňačky. Tah bývá pozorován především na větších rybnících a Bečvě, kde se ptáci krmí a odpočívají. Část populace druhu však u nás zůstává i při silných zimách.
V září pak odlétají vlaštovky obecné, jiřičky obecné, pěnice černohlavé či budníček větší.
Někteří ptáci odlétají v hejnech. Například vlaštovka, rorýs či špaček obecný. Jiné druhy ptáků, jako například kukačka, individuálně. Výška letu při tahu nebývá vysoká. Většinou 450-750 metrů nad terénem. V devadesáti procentech všech táhnoucích jedinců nepřekračuje výšku 2 000 metrů nad terénem. Tahová výška závisí na počasí a především na viditelnosti. Při mlze táhnou ptáci těsně nad terénem, většinou těsně nad vrcholky stromů. Liší se i denní doba tahu. Hmyzožraví ptáci táhnou většinou v noci a přes den sbírají potravu. Jiné druhy mezi kterými jsou například dravci či špačci, táhnou přes den.