Pozor na klíšťata (blesk.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Také si navlékněte ponožky proti klíšťatům, obujte pevnou vyšší obuv a hlavně nesedejte si do trávy. Po návratu domů sebe a ostatní důkladně prohlédněte.
Zima byla ke klíšťatům milosrdná a mnoho jich bez problémů přežilo pod sněhovou pokrývkou. Právě proto se odborníci domnívají, že i letošní klíštěcí atak bude stejně drtivý jako ten loňský. V roce 2009 bylo nahlášeno 816 nakažených osob klíšťovou encefalitidou. Tohle vysoké číslo dokazuje, jak Češi klíšťata podceňují a neberou vážně nutnost očkování. Případů boreliózy bylo loni více než čtyři tisíce. Pracovníci Parazitologického ústavu v Českých Budějovicích nalezli letos aktivní klíšťata už dva týdny po zmizení sněhu, tedy už v půlce března.
Koho ohrožují
Jednoduše řečeno všechny ty, kteří se pohybují venku v přírodě a nemyslí na preventivní ochranu. Ohroženi jsou sportovci, zahrádkáři, myslivci, zemědělci a houbaři. Také děti, trampové a lidé opalující se v trávě. Chovatelům domácího zvířectva mohou psi a kočky tyto parazity zanést domů, a tak dojde k přenosu na člověka.
Klíšťat je na 800 druhů
V Česku je nejrozšířenější klíště obecné, které napadá člověka nejvíc ve svém druhém vývojovém stádiu nymfy. Ale i v počátku vývoje jako larva se může na hostitele přisát. Dospělé klíště napadá nejvíce zvířata.
Co se děje po přisátí
Krev sají pouze samice, které s pomocí malých, ostrých >klepítek« proříznou kůži a do ranky vnoří sací ústrojí vybavené drobnými zpětnými háčky, jež klíště udrží na místě. Poté, co klíště kousne, vyčkává několik hodin, než se začne živit krví hostitele. "V prvních hodinách po přisátí vypouští tekutinu, která ho doslova přicementuje k hostiteli a parazit se obtížně odstraňuje," říká doktor Milan Daniel ze Státního zdravotního ústavu. "Proto se také říká "drží se jako klíště". V této fázi také člověk necítí svědění, jako je to například u kousnutí komárem. Ranka začne svědit až po několika hodinách. Při sání může nakažený parazit infikovat krev hostitele. Čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko onemocnění."
Co způsobuje kousnutí klíštěte
Klíště může člověka nakazit nebezpečným virem klíšťové encefalitidy. Ta postihuje nervový systém a pokud není člověk očkován, neexistují na ni vhodné účinné léky. Lékaři mohou pouze posilovat organizmus nemocného. Další ohrožení způsobují bakterie lymské borreliózy. Toto onemocnění se dá léčit antibiotiky. Důležité je, aby bylo včas rozpoznáno. Příznaky jsou podobné jako u virového onemocnění: horečka, zimnice, zvracení a bolesti v krku.
Jak klíště úspěšně odstranit
Zapomeňte na pinzety, olejíčky a kroužení proti směru hodinových ručiček.
Navlhčete hadřík a kýváním klíště dostanete tak po minutě až dvou z pokožky
Můžete použít miniaturní "podběrák" a opět klíště vykývat
Pokud odstranit nejde nebo v kůži zůstala kusadla, vyhledejte pomoc lékaře
Jak se chránit? Očkováním!
Nejlepší a jedinou jistou ochranou je očkování proti klíšťové encefalitidě. Lidé mají tendenci chránit přek nákazou od klíštěte především děti. Odborníci však tvrdí, že u nakaženého dospělého má choroba dramatičtější průběh. Očkování se skládá ze tří injekcí. První dvě dávky ochrání po dobu roku, po třetí dávce je organismus chráněn nejméně tři roky. Hlavní hygienik Michael Vít ubezpečuje: "Očkovat se můžete nechat celoročně."
Pojišťovny přispívají
Očkování není povinné, proto se pro něj rozhodne jen málo lidí. "Proočkovanost je asi 20 %," říká doktor Daniel a dodává: "Ideální by bylo 40 % a více." Některé zdravotní pojišťovny připlácejí na očkování a přeočkování dětem nebo i dospělým. Příspěvek pojišťoven se pohybuje od 400 do 1 500 korun.
Využijte předpovědi klíšťové aktivity