Ptačí návrat je v plném proudu (Rakovnický deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
A právě v tuto dobu mají napilno rokycanští ochránci přírody, kteří jaro pociťují nejen v přírodě, ale i v záchranném centru, kde přibývá pacientů.
Ani jarní práce nejsou ochráncům přírody cizí. Začíná se tradičně s úklidem areálu a připravují se i ozeleňovací akce v přírodě. Je potěšitelné, že se podařilo oslovit i některá myslivecká sdružení a honební společenstva, která přiloží ruku k dílu. Je sympatické, že postupně dochází k propojování aktivit mezi mysliveckou a ochranářskou veřejností i obecními úřady.
Za podpory myslivců, zahrádkářů, včelařů, ochránců přírody i široké veřejnosti tak letošního jara budou na obecních pozemcích vznikat další tolik potřebné remízky a biokoridory sloužící nejen pro zvýšení početnosti druhů, ale i ke zlepšení estetického náhledu na krajinu.
Ochránci přírody se však věnují nejen praktické pomoci přírodě, ale i sledování příletu ptačích druhů. V nedávných dnech dorazila početná hejna skřivanů polních, špačků obecných, čejek chocholatých i holubů hřivnáčů. Překvapila však už i přítomnost drozdů zpěvných, konipasů bílých, pěnkav obecných a zprávy již máme i o prvních čápech bílých i černých.
Vzhledem k tomu, že kontrolní pozorování je prováděno i na Klabavské nádrži, očím ochránců přírody neuniklo ani početné hejno kachen divokých, mezi kterými bylo možno najít i vzácnější a menší čírky obecné. Dále zde bylo pozorováno i několik exemplářů poláků chocholaček, lysek černých, kormoránů velkých a labutí velkých.
Na polích kolem vodního díla, které je dlouhé přes čtyři sta metrů, se procházela skupinka volavek popelavých doplněná vzácnější volavkou bílou.
Ptačí stěhování je tedy patrné na každém kroku. K životu se začínají probouzet i nejrůznější druhy rostlin vyskytujících se v přírodě.
Předpokládáme, že pokud bude slunečné počasí pokračovat, můžeme očekávat i přílet dalších ptačích druhů. Lze očekávat i první přírůstky v přírodě a k větší opatrnosti je potřeba vyzvat i řidiče. Ti se stále častěji budou setkávat s přebíhající lesní zvěří, přičemž srážky s ní končí většinou tragicky.
Případů, kdy se střetne vozidlo s přebíhající srnčí či černou zvěří, bohužel přibývá. Jsme rádi, že nám myslivečtí hospodáři v honitbách vycházejí při řešení těchto kolizí všemožně vstříc. I to je další z možností aktivní spolupráce mezi myslivci a ochránci přírody. Na řidiče však nečeká jen ta velká zvěř, ale nebezpečí může přinést i střet se zajícem, bažantem, ježkem či žábou. Ti se také v brzké době budou přesouvat k vodním plochám za účelem vzniku nového života. Jaro však přináší i další problémy. Do přírody budou putovat davy lidí v podobě turistů, běžců, cyklistů, motocyklistů, čtyřkolkářů, jezdců na koních, pejskařů či jiných milovníků přírody.
Všichni by se v ní však měli chovat ohleduplně, neboť volně pobíhající pejsek může zmařit nově vznikající život. Myslete na to, přátelé, až se svým čtyřnohým miláčkem vyrazíte do přírody.
I když jistě víte, že byste jej volně pouštět neměli, dejte mu, prosím, třeba alespoň náhubek, který zabrání nejhoršímu. Vždyť mláďata, která se do našeho záchranného centra dostanou a přežijí, se jen ztěží vpravují zpět do přírody, a to především ta savčí. Ani motorky či dokonce čtyřkolky do lesa nepatří! Zbytečně se vystavujete postihům a přiděláváte práci jiným.
Zamyslete se nad tím alespoň trochu a snažte se přírodu vnímat tak, jako byste v ní žili. Její obyvatelé vám za to budou jistě vděční a poodhalí vám svá tajemství.
Zaujala vás činnost rokycanských ochránců přírody ? Pak nám můžete pomoci. Stanice jsou sdruženy v projektu "Národní síť stanic pro handicapované živočichy", který nemá ve světě obdoby. Bez pomoci veřejnosti by bylo těžké v činnosti stanic pokračovat, neboť státní dotace pokrývají jen část nákladů.