Myslivost v měsíci březnu (Krkonošský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
zákonem. Slaniska je nutno doplnit kusovou solí. Myslivci musí sledovat zvěř u polí osetých řepkou. Řepka letos osetá na rekordní ploše 370 tis. ha (365 tis. ha v roce 2009) představuje pro srnčí zvěř nebezpečí díky nízkému obsahu vlákniny, vysokému podílu snadno kvasitelných cukrů a nevyhovující poměr mezi Ca, Mg a K. Dále obsahuje jedovatém glukosinoláty, které způsobují poruchy nervového systému, poruchy zraku až úhyny. Začátkem března se na polích objevují první mláďata - zajíčci. Většina jich zahyne pod zemědělskou mechanizací při přípravě půdy pro setí a díky přemnoženým liškám a krkavcovitým ptákům či lokálním povodním. Velké množství sněhu ve vyšších polohách bude způsobovat vyšší úmrtnost čerstvě narozených selátek divokých prasat.
V březnu myslivci provádí sčítání zvěře. Srncům dorostly parůžky, které jsou zatím pokryty "líčím" které je protkáno cévami vyživující nový parůžek. Přeléčení srnčí zvěře proti nebezpečné střečkovitosti CERMIXem proběhlo velmi úspěšně, protože v době předkládání medikované směsi byla navštěvovanost přikrmovacích zařízení vysoká.
S oteplením se zvýší migrace zvěře, na což by měli reagovat zvýšenou pozorností řidiči zvláště ve večerních hodinách a za rozbřesku. Zajíci se vyhřívají na teplejších vozovkách, na což doplácejí svým životem. Na několika místech byla potvrzena tularémie u zajíců, myslivci spolupracují se Státní veterinární správou na zajištění preventivních opatření. Na valných hromadách mysliveckých sdružení je hodnocen uplynulý myslivecký rok.
Březen je obdobím konání mysliveckých zkoušek, kdy jsou zhodnoceny vědomosti nových uchazečů, kteří prošli náročnou teoretickou přípravou a roční praxí v honitbách. Česká republika má jedny z nejtěžších zkoušek pro získání loveckého lístku v Evropě.
Spárkatá zvěř se stále pohybuje v zimních tlupách, které mohou mít i několik desítek kusů, což není projevem přemnožení zvěře, jak se naivně domnívají ekologičtí aktivisté. S postupným oteplením se budou tlupy rozpadat a srnci budou vyhledávat nová teritoria. V honitbách je nutno udržovat klid.
Zvěři nejvíce škodí lidská bezohlednost zvláště od provozovatelů adrenalinových sportů. Samice spárkaté zvěře jsou v polovině březosti (gravidity) a vytvářející se nový život je další důvod k ohleduplnosti.
Pokud to počasí dovolí, na polích probíhá postupně setí máku, jarní pšenice a jarního ječmene. Česká republika má sice nejnižší spotřebu hnojiv a pesticidů na ornou půdu v rámci vyspělé Evropy, počty drobné zvěře limituje používání velkoplošné mechanizace. Díky nízkým cenám zemědělských komodit bude dále utlumována spotřeba hnojiv a pesticidů na polích. Zemědělci při nákupu nových strojů dávají přednost širokozáběrovým strojům, které při práci na polích masakrují drobnou zvěř. Zvyšuje se i výměra polí (honů), nejsou výjimkou i souvislé plochy více než 500 ha řepky či pšenice což umožňuje snazší nasazení velkoplošné mechanizace při aplikacích vstupů a při sklizni. Pro zvěř to představuje nutnost migrace za potravou a koncentraci na okolních plochách, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku škod.
Březnové pranostiky od Jaromíra Kovaříka:
Březen - za kamna vlezem. Kuká-li žežulka mnoho v březnu, klepe-li čáp a přilétá divoká husa, je jaro dobré.
Sv. Eudoxie psa po uši sněhem zavěje.
Na sv. Anežku čejka musí snést vajíčka, i kdyby je měla snést do sněhu.
Na Řehoře zima se ukazuje, liška z nory vesele vykukuje, bude-li však pěkný čas, vrátí se do nory zas. Na sv. Řehoře snáší kachna první vejce.
Vyběhne-li zajíc na Josefa do polí, vrátí se na Bartoloměje s rodinou do lesa.
Březnové slunce má krátké ruce.
V březnu vítr, v dubnu déšť - pak jistě úrodný rok jest.