Ohryzané stromy: lesníci se škod nebojí (Prostějovký deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Větve a kmínky ovocných stromků v okolí silnic svítí nažloutlou barvou. Tmavou kůru z nich okousala hladová zvěř. Dokonce i ochránci přírody si stýskají, že jim zajíci a srny na březích říčky Hlučely poničili většinu pracně vysázených dřevin. Lesníci se ale větších škod napáchaných býložravci v porostech mladých stromků neobávají.
"Na Prostějovsku a Konicku nám zvířata způsobí svými okusy škody ve výši kolem padesáti tisíc ročně. Tato částka se v průběhu let nijak významně nemění," prohlásil Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí společnosti Lesy České republiky, která v prostějovském okrese vlastní dvaašedesát kilometrů čtverečních zelené plochy.
Podotkl přitom, že škody způsobené okusy během letošní zimy bude znát nejdříve v srpnu. "Proti okusu chráníme především listnaté stromy a jedle. Ty jsou totiž zuby zvěře ohroženy nejvíce," zmínil se mluvčí Boublík s tím, že poničené dřeviny zaplatí majitelé honiteb, tedy povětšinou myslivecké spolky. Pavel Indra, šéf krajského ředitelství Lesů České republiky v Šumperku, popsal, jak lesníci odrazují zvěř od okusování. "Nejčastěji používáme postřiky a nátěry obsahující abraziva. Ty zvěři, pokud se pustí do takto ošetřených dřevin, skřípou mezi zuby, což jí vadí," konstatoval s tím, že někdy používají k ochraně porostů i oplocení. "Plůtky chráníme tu a tam i jednotlivé dřeviny," poznamenal Pavel Indra.
I prostějovští ochránci přírody zkoušeli v biokoridoru Hloučela ochránit jednotlivé kmínky vysázených olší a jasanů. Použili k tomu plastové obaly. Někdo, nejspíš děti, je ale ukradl. "Musíme počkat do jara a doufat, že co nejvíce okousaných stromů obrazí. Uhynulé dřeviny pak nahradíme," konstatoval Karel Pokorský, který má projekt osázení lesoparku Hloučela na starosti.