Na řece Olši si i v zimě libují vzácné druhy ptáků (Havířovský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Zajímavé výsledky přineslo lednové sčítaní vodních ptáků, které je součástí mezinárodního programu, do něhož se zapojuje více než stovka států pěti kontinentů. Sčítání probíhá na stovkách vodních ploch, k nimž patří také řeka Olše. U Českého Těšína se jedná o dva úseky - od silničního mostu v Třinci po silniční most v Chotěbuzi a od tohoto mostu po první most v Karviné.
"Zatímco loni jsme mezi Třincem a Karvinou zaznamenali dvacet druhů vodních ptáků v celkovém počtu přesahujícím dva tisíce jedinců, letos to bylo přes šestnáct set jedinců patnácti různých druhů," konstatovali Milan Bronclík a Daniel Křenek z České společnosti ornitologické. Podle jejich slov nižší počet zimujících ptáků může být ovlivněn řadou faktorů a nelze na základě dvou srovnání vyvozovat žádné závěry.
Nejpočetnějším druhem byla i letos kachna divoká, jež byla zjištěna v počtu 1 208 jedinců. "V Českém Těšíně poblíž parku Adama Sikory jsme mohli pozorovat morčáka velkého, který patří v České republice ke vzácným druhům. Jeho nejvýznamnější hnízdiště jsou právě na řekách Odře a Olši," upřesnil Milan Bronclík.
"Loni dokonce pár morčáků zahnízdil přímo v Těšíně a samici s deseti mláďaty mohli sledovat účastníci jarní ornitologické akce pro veřejnost," dodal.
Žijí zde vzácné druhy ptáků
Jiným zajímavým druhem je malá kachna čírka obecná, která se vyskytla u čistírny odpadních vod v Chotěbuzi. Za pozornost stojí i potápka malá nebo volavka bílá zimující poblíž Louk nad Olší. Z dalších druhů je možné zmínit výskyt ledňáčka říčního, lysky černé, kopřivky obecné nebo racka bouřního. Také letos byl u nás zaznamenán jen vzácně zimující konipas horský a červenka obecná.
"Oba sledované úseky včetně areálu Třineckých železáren jsou pravidelným zimovištěm kormorána velkého, jenž má nedaleko hutě také své nocoviště," uvedl Daniel Křenek.
V Těšíně se celoročně zdržují různé vyšlechtěné husy či kachny, které unikly ze zajetí, např. kříženec husy labutí s husou domácí, již druhý rok je zde možné spatřit i bíle zbarvený exemplář původně jihoamerického druhu pižmovky velké.
Asi tři kilometry před Karvinou objevili odborníci na dřevinách u řeky ohryzy vzácného bobra evropského, který se do našich řek začíná postupně vracet. "Výsledky sčítání opět potvrdily, že řeka Olše je významným zimovištěm vodních ptáků na severní Moravě, což platí zejména pro populaci morčáka velkého," dodal Milan Bronclík.
Pro podmínky České republiky, která se akce účastní od roku 1966, je lednový termín nejpříznivější. Ptáci se totiž stahují k nezamrzlým vodním plochám, málo přelétají a dají se tak lépe sečíst.