Přihlásit

Auta zraňují dravce a sovy, které žene hlad k silnicím (Příbramský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Zima dosahuje svého vrcholu a vysoká vrstva sněhu zhoršuje zvířatům přístup k přirozeným zdrojům potravy. Ledová krusta na sněhu situaci ještě zhoršuje, a to větším druhům, jako jsou jeleni nebo srnci.

Zvířata se nyní zdají být krotká
Myslivci a ochranáři nabádají návštěvníky přírody, aby se v ní chovali ohleduplně. Zvířata se mohou chovat v hlubokém sněhu krotce, ale je to kvůli tomu, že šetří energií.
V této době častěji než jindy vyjíždějí pracovníci Ochrany fauny ČR do terénu pro zraněná zvířata, o která pak pečují ve své stanici ve Voticích.

Hlad tlačí masožravce k cestám
"Nyní máme spousty výjezdů. Je hodně sněhu a ve stanici přibývají zranění ptáci ze silnic. Především dravci a sovy totiž hledají u silnic potravu a občas některého z nich srazí auto," řekl Deníku vedoucí stanice při Ochraně fauny ČR Pavel Křížek s tím, že ve stanici tak končí často káňata, poštolky a některé druhy sov. Draví ptáci totiž zjistili, že u cest se dají najít autem sražená zvířata, ale mnohdy se sami stanou obětí dopravy. K silnicím se v zimě uchylují i jiní predátoři a končí obdobně - zraněním nebo smrtí.

Stanice funguje jedenáctým rokem
"Naše organizace funguje již jedenáctým rokem, mnoho lidí stále ani v nejmenším netuší, čemu se záchranná stanice věnuje," doplnila Lucie Spálenková s tím, že stanice zajišťuje nonstop výjezdovou službu pro zraněné volně žijící živočichy na území pověřených úřadů Votice, Sedlčany, Dobříš, Příbram, Tábor, Soběslav a částečně Benešov. Za tu dobu prošly stanicí tisíce zvířat. Jen v loňském roce to bylo 664 volně žijících živočichů, z toho z Příbramska 319.
"Prioritním úkolem je léčba a rehabilitace zraněných živočichů, umělý odchov osiřelých mláďat a jejich následný návrat do volné přírody. Bohužel, některým pacientům zůstává přes veškerou naši snahu handicap znemožňující návrat do volné přírody. Tato zvířata zůstávají v naší stanici, kde díky přístupné expozici pomáhají zejména školákům pochopit danou problematiku. Mezi jiným jsou to smrtící sloupy elektrického vedení v krajině nebo ochrana ptáků hnízdících v polních monokulturách a další," upřesnila Spálenková.
Tím ale pomoc Ochrany fauny ČR přírodě zdaleka nekončí. Organizace realizuje záchranné transfery. Největší počet každoročně představuje transfer obojživelníků, kterým při jejich jarní migraci kříží cestu jednotlivé komunikace. Na území pověřeného úřadu Příbram se podařilo tímto způsobem pomoci 971 obojživelníkům, na Dobříšsku to bylo 5492 a na Sedlčansku 913 těchto živočichů.
"Při loňských transferech bylo zaznamenáno osm živočišných druhů - ropucha obecná, skokan zelený, skokan hnědý, skokan štíhlý, čolek obecný, kuňka obecná, rosnička zelená a blatnice skvrnitá. Dále byl proveden transfer 61 netopýrů rezavých předčasně probuzených ze zimního spánku, přesun čtyř mravenišť mravence lesního, která ohrožovala terénní úpravy či transfer asi 500 škeblí rybničních při vypuštění rybníku Mastník," připomněla Lucie Spálenková.
Ochrana fauny ČR rovněž pečuje o cenné přírodní lokality, provádí monitoring a druhovou ochranu. V loňském roce byly nainstalovány čtyři hnízdní plošiny pro čápy bílé, bylo vyvěšeno několik desítek budek pro pěvce, dravce i sovy, zajištěno zimní přikrmování, a zabezpečeny některé z rizikových sloupů. K další činnosti patří například ekoporadenství, konzultační činnost, výstavy a zajištění praxe pro střední i vysoké školy a také studenty.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.