Lovecká sezona (Svět motorů)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Na podzim se na polích sklízejí plodiny a zvěř tak častěji putuje na pastvu a zpět do lesa. Čísla ukazují, že počet střetů s ní se výrazně zvyšuje v říjnu, listopadu a květnu. Dohromady tak ročně jde o čtyři až pět procent z celkového počtu dopravních nehod.
Kterou denní dobu hrozí největší pravděpodobnost kolize zvěře s autem? "Řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností za soumraku, ale i brzy po ránu. Zvěř v tu dobu vychází z úkrytů a míří na pastvu do polí. Ráno naopak vyráží zpět do houštin," vysvětluje Josef Pubal z Českomoravské myslivecké jednoty.
A je tu rána!
Bouračka nehrozí jen v okolí lesa, ale i mezi poli, proto se nebezpečná místa nedají přesně vymezit. Přesto dbejte na značky upozorňující na pravděpodobnost, že pod koly vozu skončí srna nebo kanec. "To jsou nejmarkantnější případy, ale daleko víc při srážce umírá drobná zvěř. Zajíce nebo bažanta mnohdy ani nezaznamenáte a autu se při tomto nárazu nemusí nic stát," poukazuje Pubal.
Divoká zvěř může znenadání křižovat dálnici i zapadlou okresku. Situaci by mohly zlepšit biokoridory, těch je ale v Česku pouhých osm. Přestože jsou drahé, svůj význam mají.
Škodu dokážou napáchat i domácí zvířata. "Na jaře roku 2007 prolomilo stádo krav oplocení a uteklo na dálnici D1. Po nárazu do jedné z nich zemřeli dva lidé," vzpomíná Karel Hanzelka z ministerstva dopravy. Jak můžete vidět v grafu, patří střety s domácími zvířaty k poměrně častým jevům.
Pytláci
Srazíte-li divoké zvíře, měli byste zavolat policii a ta se postará o jeho odklizení. Pokud se rozhodnete pro svíčkovou s brusinkami nebo variantu se zelím, dopustíte se trestného činu pytláctví. "Sazba za srnu v kufru auta se může vyšplhat až na dva roky, nebo vyváznete s peněžitým trestem. Ten může dosáhnout stovek tisíc korun," říká myslivec. "Pro nás má zvíře větší hodnotu živé. Nejde jen o cenu masa, ale například další mláďata, která by se srně mohla narodit. Proto je těžké škodu vyčíslit," uzavírá Pubal.
***
Jak se zachovat před střetem Když vám do cesty vběhne srna nebo kanec, v žádném případě se střetu nesnažte vyhnout. "Většina řidičů automaticky uhne doleva do protisměru. Tam ale zvěř běží, takže ji stejně trefí. V nejhorším případě přitom čelně narazíte do protijedoucího vozidla," varuje Josef Pubal z Českomoravské myslivecké jednoty. Jak tedy co nejlépe zmírnit následky střetu? "Za každou cenu udržte směr, i když se nárazu nevyhnete. Pokud se vám nepodaří zabrzdit a zvíře trefíte, ono sice nepřežije, ale v autě jste dostatečně chráněni. Odnesou to jen pomačkané plechy," dodává myslivec. Mějte na paměti, že za srnou zpravidla přeběhne i srnče. Co uhradí pojišťovna? Povinné ručení na poničené auto od lesních ani domácích zvířat nestačí. Na tyto případy musíte mít havarijní pojistku. "Tři ze čtyř našich balíčků počítají se škodou způsobenou zvěří," vysvětluje Tomáš Zavoral z Directu. "I v nejnižší sazbě havarijní pojistky, která zahrnuje pouze živly, je srážka se zvířetem obsažena," potvrzuje Tomáš Hejda za ČSOB Pojišťovnu. Podobně je na tom i Česká pojišťovna. "Můžete třeba trefit zajíce a praskne chladič. Máte-li u nás havarijní pojistku, škodu proplatíme," dodává Václav Bálek za ČP. Zvěř, nebo zvíře? Oba pojmy je nutné rozlišovat. Mezi divokou zvěř se počítají srny, kanci, ale i zajíci nebo bažanti. Za jejich odklizení odpovídají uživatelé honitby v příslušném revíru. Naopak k domácím zvířatům patří krávy, koně, slepice či pes. Odstranit ze silnice by je měl majitel.
Tabulka
Dopravní nehody po srážce se zvěří a zvířaty
rok 2003 2004 2005 2006 2007 2008
počet střetů s lesní zvěří 6861 7820 6920 6177 7936 7030
počet střetů s domácím
zvířetem 666 660 620 515 597 477
usmrceno osob 0 0 0 0 5 2
celkový počet dopravních
nehod 195 851 196 484 199 262 184 394 182 786 160 376
celkový počet mrtvých
osob 1319 1215 1127 956 1123 992