Přihlásit

Veterináři varují: Netopýři přenášejí vzteklinu (Lidové noviny)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Pozor by si tak podle veterinářů měli dát turisté a jeskyňáři, kteří se v přírodě s netopýry setkají. Naposledy byla zjištěna vzteklina u netopýrů před čtyřmi roky na jižní Moravě a na Vyškovsku. Virus vztekliny představuje pro člověka velké riziko. "Lidé by si měli dát vždy pozor na jakékoli podezřelé chování netopýrů a měli by se vyvarovat jakéhokoli kontaktu se zvířaty nemocnými, poraněnými, neschopnými letu či mrtvými," varuje Josef Duben ze Státní veterinární správy.
Virus se přenáší slinami, které se z tlamy zvířete dostanou do krve. Pak virus napadne mozek, který ničí. První příznaky se projeví ale až za několik týdnů či měsíců. Člověk má potíže s polykáním. Později se dostaví změny chování. Zvyšuje se agresivita a rozvíjejí se příznaky svalové obrny. Pokud není vzteklina léčena, končí téměř vždy celkovou paralýzou, kómatem a smrtí. Za posledních 30 let se vzteklina u netopýrů vyskytla v třinácti evropských státech. Byla zjištěna u netopýra pobřežního, hvízdavého i parkového.
"K přenosu nákazy dochází zpravidla kousnutím. Za určité ohrožení lze považovat i přítomnost netopýra v ložnici spících dětí nebo i tvrdě spících dospělých. Kousnutí netopýrem může být tak malé, že se ranka někdy ani nenajde," tvrdí Duben. "Jsou případy, kdy netopýr poranil člověka a ten na netopýří vzteklinu zemřel," dodal.
Přestože Česko bylo v roce 2004 prohlášeno zemí bez vztekliny, platí stále povinnost nechat psy a kočky očkovat. Odborníci také varují před zvířaty blízko hranic s Polskem a Slovenskem. "Pokud člověka pokouše zvíře neznámého původu, je namístě navštívit lékaře a nenechat to plavat. Lidé se dnes pohybují všude možně, a riziko nákazy stále existuje," varuje Duben.
Také podle primářky infekční kliniky v nemocnici na Bulovce Hany Roháčové je velký rozdíl, kousne-li člověka pes ve Středočeském kraji, nebo ve vzdálenosti padesáti kilometrů od hranic s Polskem či Slovenskem. Pokud člověka zvíře kousne, tak dostane očkovací látku a imunoglobulin, který zlepšuje obranyschopnost těla. Stejný postup lékaři volí, i když člověka zraní netopýr.
Odborníci také varují před zvířaty na dovolené, především na Blízkém východě a v Asii.
Za posledních 30 let veterináři v Evropě zaznamenali téměř 800 případů vztekliny netopýrů. Nejvyšší výskyt je trvale při severním pobřeží. Nejvíce případů nakažených netopýrů mají v Dánsku, Nizozemsku, Německu a Polsku.
Bojovat se smrtelnou chorobou se v Česku začalo v 50. letech. Od té doby musejí majitelé psů nechat své miláčky očkovat. Nakazit vzteklinou se člověk mohl především v přírodě od lišek. Díky leteckému očkování v Česku už ale vzteklina mezi liškami vymizela.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.