Vzteklina: lišky očkují, netopýry ne (Sedmička)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Už pět let neobjevili veterináři v Česku žádnou lišku, která by měla vzteklinu. Nemoc ale stále přenášejí netopýři.
Virus se nejčastěji přenáší slinami, které se z tlamy zvířete dostanou do otevřené rány. Putuje do mozku, který napadá a ničí.
Příznaky se projeví za několik týdnů až měsíců. Člověk začne mít potíže při polykání.
Jak virus cestuje tělem, vyvolává křeče a nevolnost. Rozvíjejí se příznaky svalové obrny, nastává paralýza svalů, následuje kóma a smrt.
"Pro poslední fázi nemoci jsou příznačné stavy zuřivosti nebo apatie, většinou se však obě prolínají," uvádí primářka infekční kliniky v nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová.
Od začátku padesátých let museli majitelé povinně obstarat očkování pro své psy.
Nakazit vzteklinou se tak mohl člověk především v přírodě, a to hlavně od lišek. Proto jim v evropských zemích shazují z letadel vakcínu v ampulích. Právě díky leteckému očkování v Česku vzteklina mezi liškami vymizela. To ale neznamená, že ohrožení už vůbec neexistuje. "Pokud někoho kousne pes například ve vesnici u Kladna, dáme mu injekci proti tetanu a pošleme ho domů. Něco jiného je, když se to stane ve vzdálenosti do padesáti kilometrů od hranic s Polskem či Slovenskem," vysvětluje lékařka Roháčová.
Pokud člověka kousne zvíře, které by mohlo mít vzteklinu, dostane očkovací látku a imunoglobulin, který posiluje obranné mechanismy těla. Takový postup lékaři volí, když člověka zraní netopýr. Tyto savce, kteří přenášejí specifický druh vztekliny, očkovat nelze.
Rizikové může být, když člověka zraní zvíře v pohraničí nebo na dovolené. Pokud se do dvou dnů vrátí do Česka, může být v klidu a navštívit lékaře doma po příjezdu.
Jinak mu nezbývá, než se obrátit na lékařskou pomoc v místě pobytu. Nebezpečný je i kontakt s vakcínou, kterou shazují letadla. Ve všech těchto případech člověk dostane očkování proti vzteklině zadarmo. Tento zákrok proplácí každá zdravotní pojišťovna.