Komáři jsou schopni uštvat zvěř (Sedmička)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vyjít od soumraku do rozednění ven bez silné vrstvy repelentu může být riskantní. Na člověka totiž okamžitě naletí desítky komárů lačných aspoň po kapce krve.
"Už nevím, co mám dělat, aby mě nechali na pokoji. Jsem poštípaná od hlavy k patě. Vůbec to nejde, aby se člověk neškrábal, hrozně to svědí. Už jsme si pořídili i repelent do zásuvky, ale nepomáhá to," tvrdí Marie Fojtová z Břeclavi. Postřiky jsou účinné z padesáti procent Komáři jsou přemnoženi. "Je jich daleko víc, než jsme očekávali," přiznává vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek. "Na jaře vypadalo, že bude klidný rok, protože bylo sucho. Pak ale přišly přívalové deště, ve kterých si komáři libují, a my jsme museli začít s postřiky proti larvám," uvedl Vyhnálek.
Radnice se na útoky okřídlených vampýrů důkladně připravila. Nakoupila dostatečné množství speciálního postřiku, který hubí komáří larvy.
"Stříkáme, kdykoliv je potřeba, a také před různými akcemi. Teď jsme je hubili třeba na Pohansku, kam jezdí rodiny s dětmi na výlety. Ve školním roce jsme stříkali také na školních hřištích a dvorech, ale o prázdninách chodíme do jiných lokalit," popsal Vyhnálek. Podle odborníka na komáry Oldřicha Šebesty z břeclavského pracoviště Krajské hygienické stanice je však hon na komáry úspěšný jen asi z padesáti procent. "Postřik nezahubí zdaleka všechny larvy. Přestože jich mnoho zemře, i polovina stačí, aby dokázala znepříjemnit lidem život," vysvětlil Šebesta.
Také v Hodoníně mají s komáry problémy.
"Při posledním monitoringu jsme zaznamenali především letní druhy komárů, které jsou známé tím, že uletí velké vzdálenosti. Proto je jejich zvýšený výskyt i v centrech měst," sdělila mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.
Naposled stříkali Hodonínští před Slavnostmi Vodního království v lokalitě u jezu. "Další postřiky naplánujeme podle počasí a aktuální situace," dodala Kotásková. Lidé jsou naštvaní. Některé drogerie mají vyprodanou zásobu repelentů, která stačí na celé prázdniny. Teď byly za několik dní pryč.
Kdo repelent má, stejně se neubrání.
"Ráno se nastříkám, když jdu do práce. Přijdu domů, už mám několik štípanců. Večer na zahrádce se vůbec nedá sedět. Radši jsem pořád zalezlá doma," postěžovala si Radka Bravencová z Hodonína.
Trpí i zvířata, zatím žádná neuhynula
Komáři obtěžují i lesní zvěř. Ta se navíc neumí bránit.
"Při povodních v roce 1997, kdy hygienici vyhlásili komáří kalamitu, běhala daňčí a jelení zvěř podél cest, protože ji komáři stále obtěžovali a ona se pokoušela utéct. Pak jsme nacházeli mnoho kusů ležet uštvaných v příkopě," vzpomíná Havel Hronek, vedoucí Polesí Tvrdonice.
Letos kvůli komárům žádná zvířata neuhynula. "Když to ale bude takhle pokračovat, mohla by se situace ze záplav opakovat," obává se Hronek.