Přihlásit

Většina březnových zajíců končí pod koly traktorů (Mělnický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Mělnicko
Letošní zima byla pro lesní zvěř poměrně krutá. Nastal totiž problém s nedostatkem potravy, která byla zakryta vysokou vrstvou sněhové pokrývky, navíc důsledkem toho docházelo k úhynu slabších kusů, a to především u zvěře spárkaté.
I když mizející sníh odkryl zásoby potravy, nastal další problém v podobě polí osetých řepkou. Řepka podle Jiřího Šilhy z Českomoravské myslivecké jednoty představuje pro srnčí zvěř nebezpečí zejména kvůli nízkému obsahu vlákniny a vysokému obsahu jedovatých glukosinulátů, které u zvěře mohou způsobit poruchy nervového systému a mohly by vést až k úhynu.
Během března myslivci kontrolují zdravotní stav zvěře ve svých revírech a sčítají jejich stavy. První jarní sčítání zvěře už měli i myslivci ze sdružení Všetaty-Přívory.
Podle hospodáře všetatských myslivců Oldřicha Lauba sčítání ukázalo, že se snižují stavy drobné zvěře, jako jsou zajíci, bažanti a koroptve. "Není to přímo následek zimy, v okolí se totiž vyskytují různé choroby, které na snížení stavů mají také svůj podíl," doplnil Oldřich Laub. Velkou hrozbou je v posledních letech především tularemie - nemoc zajíců, která je přenosná i na člověka.
Na polích se už začínají objevovat první mláďata zajíců, většinou však jejich životy končí pod koly zemědělské mechanizace, která se na polích pohybuje při jarní přípravě půdy. Ti, co přežijí, se musejí ukrývat před přemnoženými liškami a dravým ptactvem.
"S příchodem teplejších dnů začíná zvěř migrovat a zajíci se často vyhřívají na vozovkách, na což většinou doplácejí," konstatovat Jiří Šilha a připomněl, že by měli být řidiči v současné době pozornější, a to zejména v pozdních večerních hodinách a za rozbřesku.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.