Zvěř potřebuje v zimě hlavně klid (Právo)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
"Krmení máme dost," uvádějí myslivci z Domažlicka a Tachovska. "Jsme ve druhé polovině krmné sezóny. Spárkatou zvěř jsme pohodlně schopni uživit do konce zimy," potvrdil Josef Vondráček z Mysliveckého sdružení (MS) Lesy Staré Sedliště na Tachovsku. Nezbytností v krmelcích je podle jeho slov sůl nebo jiný liz, kvalitní seno či jiné objemné krmivo a jádro. Zvěř rozhodně hlady netrpí. Hluboko promrzlá půda dělá problémy jen divočákům, kteří se do ní nedostanou. I o ty je ale postaráno. "Rozvážíme kukuřičnou siláž a další krmivo," dodal.
Důležité je teď především to, aby zvěř měla klid a nebyla rušena. "Dostatečnou ochranou proti mrazům je jí sice zimní srst, pokud je ale stresována, vyrušena, honěna a pronásledována, i přes zásoby tuku se rychle vyčerpá a může padnout. Na ledové pokrývce si navíc může zranit běhy," upřesnil Petr Kopf z MS Milavče na Domažlicku.
Takovým nebezpečím je pro zvěř v lese pes, ale i motorky a čtyřkolky. "To je obrovský nešvar posledních let," potvrdil Vondráček.
"Nejen, že zvěř enormně ruší, ale také honí. Stopní dráhu jsme objevili dokonce v houštinách," uvedl. Srnčí sice dokáže vyvinou velkou rychlost při úniku, ale jen krátkodobě. "Troufnu si tvrdit, že při nebezpečí zvládne krátce běžet až šedesátikilometrovou rychlostí," dodal.
Podobnou zkušenost má i jeho kolega. "Nájezdům motorek a čtyřkolek těžko zabráníme. Když je chceme zastavit, jsou řidiči schopni na myslivce najíždět," potvrdil Kopf.