Myslivci skolí nejvíc kanců od dob Marie Terezie (Lidové noviny)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
"V podstatě se dá říci, že letos ulovíme nejvíce divočáků od dob císařovny Marie Terezie," tvrdí Josef Pubal z Českomoravské myslivecké jednoty.
Letošní myslivecká žeň divokých prasat má původ v loňské mírné zimě. Právě kvůli ní totiž přežila i slabší selata. "Příznivá zima a dobré přikrmování nám je zachránily. Mají v podstatě vše, co potřebují," říká jednatel Okresního mysliveckého spolku Prostějov Jiří Procházka. Předseda okresního mysliveckého spolku ve Zlíně František Libosvár odhaduje, že letos jen tamní myslivci odstřelí minimálně sedmnáct set kusů divočáků.
Libosvár ale zároveň varuje, že ani letošní masivní odstřel divočáků nepomůže vyřešit problém plošně přemnožených kanců.
Divočáci nejenže likvidují zemědělcům úrodu, ale také se podílí na úbytku drobné lovné zvěře, jako jsou zajíci nebo bažanti.
Na rozdíl od divokých prasat je drobné lovné zvěře v českých honitbách málo a někde není vůbec. Myslivci to dávají za vinu nejen ochráncům přírody, kteří jim nepovolí odstřel dravců a predátorů, ale i změnám krajiny. "Těch faktorů je více. My například nemáme možnost tlumit škodnou kvůli Hnutí Duha a podobným institucím. Zajíci nebo bažanti prostě nemají žádnou šanci proti predátorům a dravcům," stěžuje si Jiří Procházka.
Katastrofou pro zajíce a bažanty jsou i přemnožená divoká prasata. "Divočáci jsou predátoři. Oni zlikvidují bažantí hnízda i malé zajíčky. Tlumíme je všemi zákonnými loveckými prostředky, ale stále se nám to nedaří," tvrdí Libosvár. Na nízký stav drobné zvěře má podle myslivců vliv i výstavba dálnic a jednodruhové osazování zemědělských polí.
Čeští nimrodi nejenže zvěř loví, ale také přikrmují. Přestože ještě neuhodila pravá zima, ve většině krmelců už je seno. A peněz na přikrmování zvěře budou mít myslivci díky přemnoženým divočákům dost. Lovecký lístek má v Česku 115 tisíc lidí, takže 130 tisíc kanců by dokázali sami spotřebovat, ale část skolených prasat jde přesto do prodeje. "Většinou je to tak, že jednoho divočáka si myslivec může nechat a druhého odevzdá spolku," řekl Pubal. Myslivecké spolky podle Pubala prodávají jedno kilo kančího zhruba za 45 až 60 korun. "Za selata se platí o trochu více. Za padesátikilové prase tak myslivci dostanou zhruba dva a půl tisíce korun," dodal Pubal.