Přihlásit

Lovci si kupují zážitek, trofej jim ho pak už jen připomíná (Havlíčkobrodský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Vysočina
Zážitek z lovu a trofej. Do lesů Vysočiny za nimi přijíždějí lidé nejen z Čech a Moravy, ale také ze zahraničí. Z Rakouska, Holandska nebo Španělska. Jsou ochotni zaplatit za odlov jelena, srnce, muflona či kňoura nemalé peníze.
Stavy jelení zvěře na Vysočině mírně vzrostly. Ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav Jiří Svoboda, stejně jako Oldřich Sedlář ze žďárského okresního mysliveckého spolku shodně odhadli, že v honitbách lesního družstva a dr. Radslava Kinského na brodsko-žďárském pomezí žije na osmdesát kusů jelení zvěře.

Střelci z blízkého Rakouska
"Stavy v důsledku mírných zim mírně vzrostly," konstatoval Svoboda. "I poplatkoví lovci mají o odstřel jelena větší zájem. Letos jsme jim prozatím nabídli čtyři kusy. Jeden už byl odloven. Dva zájemci z tuzemska se k odlovu jelena v příštím roce přihlásili dokonce už teď," dodal Svoboda s tím, že mezi stávající jelení populací lze vytipovat příští zajímavé trofejní kusy.
Do lesů družstva jezdí pravidelně Rakušané. "Jde o klientelu, která loví srnčí zvěř," vysvětlil Svoboda. "Letos složili na dvě desítky srnců. Zbytek střelili naši zaměstnanci. Lovecký plán, který každoročně připravujeme, byl v této položce už splněn." Za odlovenou zvěř vyinkasuje družstvo zhruba sto tisíc korun ročně.
Trofej zůstává vždy lovci, ostatní obdrží vlastník nebo uživatel honitby.
Nejmenovaný jubilant, čerstvý šedesátník, dostal od svých nejbližších odstřel jelena jako dar. S doprovodem chodívá na čekanou ke Světnovu na Žďársku.
"Nabídli jsme mu jelena v ceně zhruba třiceti tisíc," přisvědčil Svoboda. "Na tu správnou chvíli ještě čeká. Ale o tom to celé je. Jde o prožitek. Trofej je pak už jen připomenutím té slavnostní chvíle. Vzpomínám si, že jeden lovec čekal na jelena deset večerů. Devětkrát mu přišel, ale vždycky to byl jiný kus. A zase naopak. Loni na Starém Ransku padli dva trofejní jeleni prakticky v jeden okamžik. Na dvou rozličných místech."
Cenu odloveného trofejního kusu určuje bodová stupnice Mezinárodní rady pro lov a ochranu zvěře (CIC) .
"Lovecký doprovod, který s poplatkovým lovcem obvykle čekanou absolvuje, dopředu odhadne, kolika bodů, a tudíž i jaké ceny, může vytipovaný kus dosáhnout. Za jelena, který se pohybuje zhruba v polovině bodové škály, inkasujeme kolem třiceti tisíc," poznamenal Svoboda. Ceny srnců nebo černé zvěře jsou nižší. Pohybují se kolem sedmi tisíc .
Oldřich Sedlář připomněl, že na Vysočině byli před léty odstřeleni tři excelentní jeleni. "Lovci za ně zaplatili statisíce. Šlo o silné medailové trofeje."
Jako zajímavost uvedl, že z deseti nejlépe hodnocených mufloních trofejí na celém světě pochází značná část právě z Vysočiny, konkrétně pak z oblasti Měřínska.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.