Myslivecká burza se přestěhovala do Žiliny (Kladenský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Obnovit zašlou burzu byl nápad hospodáře mysliveckého sdružení Smejcenina v Žilině Pavla Adama. "Pozvali jsme výrobce mysliveckých kalendářů, nožíře, šičky uniforem a oblečení, kožedělné výrobce, preparátora trofejí i šperkařen, nechybí ukázka úpravy psů. Jednotlivec může prodat co chce z tohoto sortimentu. Jsou to převážně uniformy. Každý z nás trochu přibral, tak je třeba myslivecký šatník obměnit," uvedl Adam.
Zdejší sdružení má 15 členů. Samozřejmě lidé stárnou. Tyto zájmy se v rodině dědí a proto o mladé adepty nemají myslivci nouzi. ´Kluky´ takováhle záliba chytne tak v pětadvaceti letech.
Hospodář se také zmínil o celoroční práci i problémech mysliveckých dobrovolníků: "Naše honitba má zhruba tisíc hektarů. Teď je hlavní krmná sezona. Každý člen má svoje krmné zařízení, o něž se musí starat. Třetím rokem krmíme aceefkem, to je rostlinný tuk, díky kterému spárkatá zvěř využije devadesát procent energie z potravy. Hmotnost srnčí zvěře jsme zvedli o sto procent." A co škody na polích? "Ještě před deseti roky nebyl problém vidět šedesát prasat na poli. Dneska jich uvidíme šest a škody jsou nulové. Problémy máme s majiteli čtyřkolek. Hledají terény a jezdí po lesích i na nově zasetém poli," prozradil hospodář.
Možnosti navštívit burzu využil také František Jerman z Ledců. Prodával pouzdro na flinty, nábojový opasek a nevyhovující oblečení. Středem pozornosti pak byla Adriana Mašková s úpravou psů.
Hony začnou tento víkend a i v Žilině dělají všechno pro to, aby se nestal nějaký malér, jak o tom slýcháváme v televizi. Všechno je v ukázněnosti myslivců. Běžné je, že před každým honem myslivci musí foukat do trubičky, zda nepožili alkohol.
A burza? Prodejců bylo dost, lidí taky, a tak splnila svůj účel. Myslivci se sešli ze širokého okolí. Nemají možnost se často vidět, tedy alespoň na takovýchto akcích můžou probrat svoje problémy.