Přihlásit

Už jako dítě preparoval havrana, teď "obléká" slona (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Práce obnáší řadu postupů, než vznikne hotové dílo. "Ta kůže přijde sušená, musíme ji tedy rozmočit a připravit na preparaci. Musí se seřezat, neboť je silná několik centimetrů amy se musíme dostat na několik milimetrů. Vnitřní vrstvy té škáry se tedy odřezávají," nastínil Pavel Zugar. Poté se kůže nakonzervuje.
Potom přijde na řadu příprava modelu, který se do přichystané kůže "oblékne". "Ničím se to zvíře tedy nevycpává, jak si mnozí myslí. Dnes se to dělá buď na laminátové nebo polyuretanové manekýny. Ta kůže se na ně natahuje a nalepuje," přiblížil. Věrný model slona získal z rakouské preparátorské firmy, která se jejich výrobou zabývá. Poté jej musí částečně upravit, aby velikostně i svojí pozicí odpovídal požadavkům zákazníka. V těchto dnech je ale již netradiční práce úspěšně hotova.
Pavel Zugar se preparováním zvěře živí již šestnáct let. Za tu dobu má na kontě stovky až tisíce takto zhotovených kusů. Mezi běžnými loveckými trofejemi tamních myslivců je pak kuriozit hned několik. Kromě slona jsou to i žirafy, hroch, klokan či nosorožec. Ale také hadi či další plazi. "Pro Národní muzeum v Praze jsme dělali ledního medvěda, který se jmenoval Alík. Dlouhé roky žil v pražské zoo, a když potom sešel věkem, vypreparovali jsme jej pro Národní muzeum. Když víte, že se jmenoval Alík, znáte jeho datum narození i úmrtí, je to jiná práce než v případě ostatních, většinou anonymních zvířat," popsal Zugar.
A jak se vlastně jeho klienti dostanou k africké zvěři, kterou požadují zakonzervovat? Jednoduše. V Africe totiž existují lovecké farmy a ranče, které jsou zařízené přímo na lov exotických zvířat. Každá ale musí dodržovat přísná omezení a kvóty.
Pro řadu lidí bizarní či hloupá zábava má ale podle Zugara svá pozitiva. "V podstatě jsou to buď staré nebo nemocné kusy či nevhodné do chovu. Ulovení takového zvířete, které by stejně sešlo, přinese spoustu peněz pro farmy. A třeba u bílých nosorožců jde o to, že kdyby se takovým způsobem nechovaly a staré kusy takto nezpeněžovaly, tak už tam dnes nežijí," míní. Zaplatit za takový "lov" a následné zpracování zvířete přijde zájemce na statisíce korun.
V bednách lze pak do Česka převážet ne celá zvířata, ale jen lebky, paroží či ošetřenou kůži.
"Největším problémem je pak vyřídit náležitosti, abyste vše přivezl sem. Jsou to kvanta papíru, vše je ošetřeno v rámci přísných kvót," dodal Pavel Zugar. Z dovezených trofejí pak zkušený preparátor vytvoří věrnou podobu zvířete.


 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.