Přihlásit

Zvěř se přemnožila, je třeba konat (Třebíčský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Třebíčsko
Celkem osm sobot a nedělí brigádničili myslivci z Kožichovic. Sbírali kamení z polí, aby odčinili škody, které divoká prasata napáchala v jejich revíru zemědělcům.
"Černá zvěř úplně rozryla dva hektary luk. Bylo to v březnu, hned jak slezl sníh, prasata hledala myši a larvy," popsal situaci v Kožichovicích tamní myslivec Josef Venhoda, který je zároveň jednatelem Okresního mysliveckého spolku Třebíč. Škoda dosáhla třiceti tisíc korun.
Ministerstvo zemědělství nyní vydalo pokyn na příští tři roky, který stručně řečeno nařizuje omezit stavy srnčího, jelenů, daňků, muflonů a divokých prasat tam, kde jejich početní stavy překročily únosnou mez a dochází k velkým finančním ztrátám. "Jsme si vědomi závažnosti situace, kdy vznikají velké škody na zemědělské a lesní produkci," prohlásil ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Předseda Zemědělského družstva Kožichovice Jaromír Krátký potvrdil, že divočáci na polích a lukách jeho firmy "hospodaří".
"Záleží na tom, jaká je zima, pokud teplá, zvěře je víc. Škody se objevují i teď po žních na polích, něco přibude na podzim, až zasejeme," uvedl. Krátký ještě dodal, že tamní družstvo a myslivci se vždy dokážou rozumně domluvit na spolupráci při nápravě škod. Spravovat opatření budou příslušné odbory životního prostředí, tedy třebíčský, moravskobudějovický a náměšťský.

Počítat je předčasné
"Pod Třebíč spadá 64 honiteb, někde hospodaří přímo vlastníci pozemků, většinou je ale pronajímají myslivcům," uvedl Karel Ort z třebíčského odboru životního prostředí. Je to výhodnější, protože myslivci mají loveckou licenci a zbrojní průkaz.
Myslivci začínají svou sezonu 1. dubna, je tedy předčasné počítat odstřelené kusy.
Myslivecký jednatel Josef Venhoda spatřuje nejhorší problém v množství divokých prasat, jelení zvěře, kromě Svatoslavska, na Třebíčsku mnoho není.
Tomáš Sedláček z odboru životního prostředí v Náměšti spravuje 18 honiteb a dvě obory. "U nás jeleni nejsou, stav daňků v okolí Mohelna odpovídá, srnčího je poněkud více, ale ne katastrofálně, problém je hlavně s černou zvěří," upřesnil situaci Tomáš Sedláček. Divoká prasata nejsou normovaná do 1000 hektarů lesa, což na Náměšťsku nikde není, loví se tedy neomezeně.
"Za loňský rok to bylo téměř rekordních 285 ulovených prasat, o pět kusů víc už bylo jen tři roky zpět," upřesnil počty.
Lovit černou zvěř není nic jednoduchého. Jsou to velmi chytrá zvířata. Musí se na ně počíhat nejlépe v noci.
Proto je dobré, když se myslivci se zemědělci domluví a okolo lesů a posedů jsou vysečené pruhy kvůli lepšímu přístupu lidí. V třebíčském okrese je evidovaných 2150 myslivců.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.