Přihlásit

Živit zvířata z grantů není složité, stačí si zřídit útulek (zpravy.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Péče o zvířata může být i byznys. Přestože doma chováte zvířata jen pro své potěšení, mohou vám na ně přispívat daňoví poplatníci. Stačí, když si zřídíte útulek a požádáte o grant na nějaký ekologický projekt. Podmínky nebývají složité a většina žadatelů je lehce splní.

Pokud doma máte pár psů, toulavých koček a třeba nějaké handicapované zvíře z volné přírody, máte velkou šanci na úspěch. V současné době totiž neexistuje žádný zákon, který by nařizoval, že musíte útulek pro zraněná či postižená zvířata nějak registrovat.

Provozovat ho může každý, i bez příslušného vzdělání. Stačí jen nahlásit obci, že něco takového máte. Jedinou komplikací je to, že pokud budete chovat nějaké handicapované zvíře z volné přírody, musíte mít pro jeho chov výjimku. Pak už jen píšete žádosti o granty.

Stejně tak to udělala i Dagmar Šimková z pražských Jinonic. Svou "sbírku" zvířat prostě prohlásila za útulek. Rozhodla se tak po zkušenostech, kdy pomáhala ve stanici pro handicapovaná divoce žijící zvířata. Ve svém domku chová lišku, kterou sebrali lidé ve volné přírodě, pár kachen, z nichž jedna nemá křídlo, fretky, psy, kočky a plazy.

Všechna zvířata žijí v domku paní Šimkové pohromadě. "Specifikum mého útulku spočívá v tom, že savci, kterých se z jakéhokoliv důvodu ujmu, tvoří s námi jednu smečku, bez ohledu na druh zvířete," tvrdí. "Díky mým dlouholetým zkušenostem si zde bez problémů hraje liška se psy a kočka s fretkami zúčastněně přihlíží."

Přestože nemá na lišku a kachny všechna povolení pro chov zajetí, dostala od městské části Prahy 5 grant ve výši osmdesáti tisíc. "Splnila podmínky a měla všechny doklady v pořádku," vysvětlila iDNES.cz Věra Křikavová, která u Šimkové byla na jakési obhlídce. "Nenašli jsme žádné týrání zvířat," konstatovala.

"To, že dostala grant, neznamená, že tím to končí. Budeme tam chodit na kontrolu, jestli peníze byly správně využity," prohlásil mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík.

Že paní Šimková měla doložit další povolení k chovu lišky a kachen, ho překvapilo. Povolení od veterinární správy prý doložila. Jenže to nestačí. Je potřeba další povolení od orgánů státní myslivosti a tzv. odchylný postup. O tato povolení se v Praze žádá na magistrátě. "Žádné žádosti o tuto výjimku tady paní Šimková nemá," potvrdil iDNES.cz zdroj z magistrátu.

Všichni nad tím ale zavírají oči, neboť v současné době je před schválením vyhláška, která stanoví postup, jak chovat chráněného živočicha z volné přírody.

Podle Věry Přibylové ze stanice pro handicapované živočichy v pražských Jinonicích by se provozování podobných "soukromých" útulků mělo hlídat. Soudí, že takovou činnost nejde provozovat v rodinném domku, kde není možné vytvořit ani karanténu pro nakažená zvířata. "Navíc není možné chovat například lišku v těsné blízkosti psů nebo fretek," konstatovala.

Podivuje se i nad přiděleným grantem. "Někteří lidé si ode mě berou handicapovaná zvířata, ale aby se o ně starali sami, a ne je živili ze státních peněz," dodává Přibylová, která stanici pro handicapované živočichy vede přes jedenáct let.

Případem se už začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí. Ta by měla vyrazit k Dagmar Šimkové na kontrolu všech povolení k chovu zvířat z volné přírody.



Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.