Přihlásit

Tam venku jsou šelmy, vrátily se do Česka (Mladá fornta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Podle posledních údajů žije v České republice skoro sto rysů, hlavně na Šumavě. A taky pět medvědů a do deseti vlků. Medvědi se vyskytují v Beskydech, vlka je možné kromě Beskyd ojediněle zahlédnout i v Jeseníkách. A objevují se i svědectví, že na jižní Moravu občas zaběhne šakal z Balkánu. "Medvědi se sem rozšířili, protože na Slovensku se přemnožili a ne pro všechny jedince tam bylo místo. Osmnáct rysů na Šumavě vysadili v osmdesátých letech a zvíře se tam pak rozmnožilo," vysvětluje Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Hnutí Duha, který šelmy mapuje.
Jiným důvodem, proč šelmy do země přicházejí, je obnova lesů a naopak vylidňování venkova v posledních letech.
V Beskydech už pozorovali medvědici i s medvídětem. Kutal však uklidňuje turisty, že v Česku zatím není znám případ napadení člověka medvědem. "Medvěd je velmi plaché zvíře. Mohu jen doporučit nestanovat v horách, kde byli pozorováni, a nepřibližovat se k němu," radí Kutal. Na Slovensku medvědi člověka napadli; podle Kutala je však těžké ověřit, zda skutečně útočil sám od sebe a náhle, jak líčili svědci.
Ze Slovenska přišli i vlci. Po Beskydech pobíhají dvě smečky. Právě začíná jejich rozsáhlé zkoumání: za pomoci rozboru DNA z trusu se zoologové budou snažit zjistit, kolik vlků přesně v Česku žije a zda se tu rozmnožují.
Vlci a medvědi se dají považovat za "navrátilce", ve středověku na našem území žili. V Česku se však objevila ještě jiná, exotičtější šelma - na jihovýchodní Moravě zpozorovali ochránci přírody šakala. Ojediněle tam zbloudí z Balkánu, kde běžně žije.
"Jednoho šakala údajně přejel motorista a přivolaní myslivci určili, že jde o toto zvíře," řekl ochránce přírody Kutal.
Medvěd a vlk u nás patří mezi kriticky ohrožené druhy, rys mezi silně ohrožené a jejich lov se povoluje výjimečně. Všemožně se chrání - třeba i tak, že při stavbě dálnice D47 na Ostravsku investor myslí na "přechod pro medvědy". V Beskydech a na Šumavě dobrovolníci z Hnutí Duha organizují "vlčí a rysí hlídky". Procházejí krajinou, pozorují šelmy a s nadsázkou také "plaší" potenciální pytláky.
Návrat velkých šelem vítá i Jiří Šilha, mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty: "Šelmy mají v přírodě své místo. Většinou loví slabší kusy, čímž například zvyšují kvalitu srnčí zvěře. Je však důležité stanovit jejich cílový počet.
Na rozdíl od ekologických aktivistů si myslíme, že množení těchto šelem nelze podporovat donekonečna. Je jich však stále málo."
Zda budou počty těchto velkých savců v Česku stoupat, se odhaduje těžko.
"Pravděpodobnost, že se tu budou medvědi šířit dál, je malá. Záleží i na tom, jestli jim bude člověk budovat v krajině další bariéry jako silnice a průmyslové zóny v podhůří," míní Kutal.
Medvědi by měli podmínky k životu i v Jeseníkách, ale dostanou se tam jen obtížně právě kvůli dálnicím a velkým továrnám.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.