Na Bahenci má tetřev šanci (Horizont)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
"Hlavní příčina, proč je tak málo tetřevů, spočívá v přístupu k lesům v minulosti. Velkým nebezpečím pro ně jsou také lišky a kuny, které žerou jejich vajíčka. Tito ptáci totiž hnízdí na zemi," sdělil dále Martynek. Opeřence krmí výhradně přírodní stravou, kterou tvoří pupeny stromů. V zimě konzumují lýko z borovic a jehličí. "Přikrmujeme je také jeřabinovými bobulemi. Chovat tetřevy rozhodně není jednoduché, je nutné absolvovat různá školení a semináře," prozradil majitel obory.
Kromě tetřevů v oboře žije dvaadvacet jelenů, muflonů a daňků. "V hornatém terénu se nedá moc pracovat s technikou a tak zvěř pomáhá s ekologickou údržbou krajiny, zejména vypásáním trávy," vysvětlil Martynek.
Chce se přihlásit do Českomoravského sokolnického svazu v Novém Jičíně, v oboře má káně Harrisovou. Vlastnit jiného dravce mu totiž neumožňuje zákon. "Chovám také dva koně, na kterých jezdíme po zdejších kopcích, což je moje další velký hobby," řekl Martynek, který výstavbou obory uzavřel turistům "černou" stezku a přiměl je chodit po turistických značkách.
Nejbližší záchranný chov tetřeva hlušce, kterého nevlastní ani zoologické zahrady, probíhá až v Karlovicích na Jesenicku.