Do mysliveckého se obleče sedm žen (Strakonický deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
"Je to rarita. To jsme za celou tu dobu, co připravujeme zájemce ke zkouškám z myslivosti, ještě neměli," říká za okresní myslivecký spolek Luděk Bělohlav.
"U nás to je rodinná tradice a manžel je také myslivec," vysvětluje Naděžda Soukupová z Babína. Myslivecká tradice v rodině byla jedním z důvodů i u Marie Tůmové ze Slaníku. "O přírodu se zajímám celý život, s přešťovickými myslivci se zúčastňuji honů i brigád. V neposlední řadě se zajímám i o myslivecké tradice," říká.
Kurz probíhal v dubnu a závěrečné zkoušky čekají budoucí myslivce v říjnu.
"Časově to je dvaasedmdesát hodin teorie. Pak adepty čeká střelecký výcvik z malorážky a brokovnice. S některým z mysliveckých sdružení si musejí domluvit praxi," doplňuje Luděk Bělohlav.
V závěrečných zkouškách ze sedmi předmětů je 420 otázek, včetně zkoušky ze střelby na asfaltové holuby a na terč a rozebírání a složení zbraně. "Nejtěžší pro mě budou otázky ze zoologie a střelectví," poznamenává Naděžda Soukupová, kterou varovali, že myslivecké zkoušky jsou jako druhá maturita.
Každý rok absolvuje zkoušky dvacet až pětadvacet nových myslivců. Na Strakonicku je na 1400 členů Českomoravské myslivecké jednoty.