Projděte naučnou stezku (Rakovnický deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Lány
Dnes vám nabízíme druhou část rozhovoru s ředitelem Lesní správy Lány Jiřím Jandou. Jeho prostřednictvím si přiblížíme krásy Lánské obory.
Mohl byste nám přiblížit současnost Lánské obory?
Víte, obory jsou většinou vnímány jako uzavřený prostor pro chov a lov zvěře. Jistě, u nás je kvalita obojího na velmi vysoké úrovni, neboť zvěř má na straně jedné dostatek špičkového krmení a na straně druhé ctíme veškeré historické tradice české myslivosti. Jsem ale přesvědčen o tom, že by se na Lánskou oboru nemělo pohlížet jen jako na mysliveckou záležitost. Tím, že celá Lesní správy Lány je v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, ctíme i celkové hospodaření tak, aby se nám podařilo uchovat kus nádherné přírody. Pětačtyřicet kilometrů od Prahy tu lze vidět úžasně krásné věci. Jsou tu například 350 až 400 let staré buky a duby. Chci upozornit, že tyto velikány necháváme "zemřít" sešlostí věkem a pak zůstávají na místě do úplného rozložení. Ve stojícím stavu ještě slouží jako doupné stromy pro ptactvo nebo domovy brouky. Mám - li správné zprávy, tak jen v Lánské oboře je 11 až 13 druhů brouků, které nikde jinde nenajdete. Pochopitelně umožňujeme vědcům a badatelům přírody z CHKO vstup do obory, aby si zde mohli dělat výzkumy. Jsou to lidé, kteří to většinou dělají již mnoho let, a jejich práce jistě přináší užitek.
Je správné, že je obora uzavřena veřejnosti?
Faktem je, že spousta lidí má ten pocit, že si v demokracii může dělat co chce. To je třeba důvod, proč nás někteří lidé atakují s tím: Proč není Lánská obora otevřena pro veřejnost? Hledají zaručené zprávy o tom, že dříve byla, že se tam mohlo dělat to či ono. To jsou samozřejmě jen útržky vytržené z kontextu, které nemohou přebít ten fakt, že Lánská obora byla vždy zavřena. Jsem přesvědčen, že je správné, aby zůstala uzavřena, protože její poslání je statutárně jiné. Přesto se obora veřejnosti částečně otevřela. Současná první dáma dbá na to, aby se co nejvíce záležitostí týkajících se zámku a správy mohlo předvést lidem. Z toho vznikla před dvěma lety myšlenka částečně zpřístupnit pohledy, které by lidé mohli vidět v oboře. Šlo jen o to, jakou vybrat formu. Po náročné práci jsme v roce 2006 s přispěním CHKO Křivoklátsko otevřeli naučnou stezku, která vede přímo k obornímu plotu. Naučná stezka je zakončena demonstrační obůrkou. Je tu příjemné zázemí s dřevěnou tribunou, jezírkem a srubem, kde si lidé mohou odpočinout a na panelech s fotografiemi si prohlédnout, co všechno se v oboře nachází. Z tribuny je za plotem vidět až sedmdesát kusů zvěře, přesně těch druhů, které máme ve velké oboře: jelen evropský, jelen sika, daněk, muflon, jelen dybowského. Pravda je, že navíc ve velké oboře jsou ještě divoká prasata, která v demonstrační části nemáme, a to z jednoho prostého důvodu: ten prostor je pro ně malý a musel by být zabezpečen i do hloubky, aby se nám nepodhrabala.
Kudy stezka vede?
Začíná u budovy Lesní správy Lány. Tady je velké odstavné parkoviště, které je zachráněným kusem staré silnice. Měla se zrušit a zalesnit. Tehdy jsme řekli, že je to škoda, ohradili jsme ji a zbudovali záchytné parkoviště. Odtud pak vedou dva směry: Oranžový směr je 1,8 kilometru dlouhý a končí u demonstrační obůrky. Zpátky se může jít po žluté stezce, která měří cca 2 km. Podél obou směrů jsou nainstalovány naučné panely a fotografie z přírody, takže je pořád na co se dívat. V demonstrační obůrce se platí vstupné a prodávají se tu upomínkové předměty, které mají jakousi vazbu na Lánskou oboru. K dostání je tu i klasické občerstvení. Může se tu jezditi na kole. Musím však celkem zodpovědně říct, že stezka je pro jinou skupinu lidí, než pro tu, která navštěvuje zámek. Do zámku jezdí autobusy lidí z celé republiky, aby se podívali na letní sídlo prezidenta. Zaparkují před zámkem a jdou jenom kousek pěšky. Stezka je spíše pro lidi s batůžkem, kteří mají turistického ducha a nevadí jim ujít krásnou přírodou 4 kilometry.
Jaká je návštěvnost stezky?
Není tak intenzivní, jak jsme si představovali. Každý rok rozesíláme letáčky asi na patnáct set škol v rámci celé země a domníval bych se, že by je to mohlo oslovit třeba v červnových dnech školních výletů. Nerad bych se někoho dotkl, ale myslím si, že nezájem celkově koresponduje s pohybovou devastací dětí a možná i populace vůbec. Rád bych naší naučnou stezku dostal do širšího povědomí lidí a pomůže-li k tomu tento rozhovor, budu rád.
Foto - I VY SE MŮŽETE zprostředkovaně pokochat krásou Lánské obory díky zdejší naučné stezce.
Foto - Deník/archiv Lánské obory
JANA ELZNICOVÁ