Veterináři protestují: Norování je týrání lišek (Lidové noviny)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
PRAHA
Do bouřlivé debaty o tom, zda je správné povolit tzv. kontaktní norování, se během včerejška přidali veterináři. A jejich stanovisko je jednoznačné: jde o týrání zvířat.
Sněmovna dala kontaktnímu norování zelenou tento týden, a to i proti vůli Senátu. Pokud podepíše zákon prezident, mohou myslivci cvičit své lovecké psy v noře v přímém kontaktu s liškou.
Stále více odborníků ale varuje, že při tréninku v noře bez mřížky může dojít k týrání lišky. Cvičený pes se totiž dostane na rozdíl od dosavadní praxe až k lišce.
K těmto hlasům se včera přidala i Státní veterinární správa. "Nelze cvičit jedno zvíře na druhém zvířeti," řekl tiskový mluvčí veterinární správy Josef Duben. "Pakliže ale vstoupí zákon v platnost, budeme ho respektovat. Zároveň budeme pozorně hlídat, aby nedocházelo k týrání lišek," dodal Duben.
Novela zákona se nesetkala s pochopením ani u zvěrolékařů. "Je v rozporu s článkem 7 Evropské dohody o zájmovém chovu, neboť při něm dojde vždy k újmě na zdraví, kterou je i krvavé poranění," říká veterinář a odborný poradce Nadace na ochranu zvířat Josef Holejšovský. Myslivci naopak v úterý schválený zákon vítají. "Je to pozitivní zpráva zejména pro psy. Budou lépe připraveni na reálnou akci v terénu při norování lišek a jiné, černé zvěře," řekl LN jednatel Okresního mysliveckého spolku Děčín Čestmír Vondráček.
Naopak tvrdě proti norování vystupují ochránci zvířat. I podle nich jde jednoznačně o týrání.
Podle Romany Šonkové z Nadace na ochranu zvířat jsou lišky vystaveny fyzickému i psychickému tlaku. "Obrátíme se na prezidenta republiky se žádostí, aby novelu zákona nepodepsal a vrátil ji parlamentu," řekla LN Šonková.
Psychické trauma u lišek připustil i myslivec Vondráček. "Je to pro lišku kruté. Ale rozhodně to žádný myslivec nedělá pro své potěšení. Nikdo z nimrodů to nebude zneužívat," tvrdí tento jednatel děčínských myslivců.
Myslivci říkají, že zákon jim umožní lépe regulovat počty lišek, které jsou přemnožené a mohou šířit nebezpečné nákazy včetně vztekliny. "Zákon určitě pomůže v boji proti vzteklině. Lišek u nás nemáme zrovna málo. Vakcíny jsou velkou finanční zátěží," řekl Vondráček.
Na možné šíření nákaz upozornili i poslanci už při úterní rozpravě ve sněmovně. Karel Kratochvíle z ČSSD varoval, že se zákazem kontaktního norování ubylo psů, kteří mají řádný výcvik. A to prý může mít ve volné přírodě fatální důsledky. "Liška je zvíře, které přenáší antropozoonózy, to znamená nemoci přenosné na člověka," upozornil Kratochvíle.