Přihlásit

Pohleďským myslivcům svitla naděje (Havlíčskobrodský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Pohleď
Ve vleklém případu došlo k prvnímu posunu! Policie při vyšetřování došla k závěru, že výpověď z nájmu honitby, daná k 31. lednu 2007 Mysliveckému sdružení Pohleď, byla neplatná pro nesoulad s nájemní smlouvou.
Policisté tedy odložili věc podezření z neoprávněného lovu pohleďských myslivců Aleše Brussmanna, Karla Malinského, jeho syna Petra Malinského a bratranců Bohuslava a Petra Císařových.
"Policii chci poděkovat, jde o první krok správným směrem. Konečně byly vzaty v potaz věcné argumenty. Možná že události dala do pohybu i medializace," komentoval to jednatel Mysliveckého sdružení Pohleď Karel Malinský.
Nyní panuje zajímavý stav -zatímco policie došla k přesvědčení o neplatnosti výpovědi, Okresní soud v Havlíčkově Brodě o stejné otázce zatím nerozhodl. Na Krajském soudu v Hradci Králové stále leží stížnost myslivců na jeho nečinnost.
"Za současného stavu jsme museli rozhodnout o odložení věci. Až soud vyřkne rozsudek, může se situace ještě změnit," nechtěl další vývoj případu předjímat zástupce mluvčí brodské policie Jaroslav Marek.

Staré nepřátelství

Trestní oznámení na Brussmana podal 1. prosince 2007 přísecký myslivec Jaroslav Štefáček, o tři dny později oznámili podezření z neoprávněného lovu všech výše zmíněných myslivců také představitelé odboru životního prostředí ze světelského městského úřadu.
Myslivecké sdružení Příseka nárokovalo škodu ve výši skoro sto deseti tisíc korun, kterou jim měli pohleďští myslivci způsobit ulovením dvacítky kusů spárkaté a černé zvěře. Jeho členové totiž zase neuznávali výpověď, kterou dostali roku 2006 od Honebního společenstva kvůli zpožděným či neuskutečněným platbám a nesrovnalostem v hlášení o stavech zvěře.
Nově vzniklé Myslivecké sdružení Pohleď si naopak honitbu pronajalo 1. září téhož roku. Vztahy mezi myslivci z Pohledě a Příseky jsou tedy samozřejmě značně napjaté.
V úterý 13. listopadu 2007 neznámí záškodníci uřízli motorovou pilou žebříky všech posedů užívaných pohleďskými myslivci. Ti podezírají z tohoto činu někoho z Příseckých, dva z místních totiž byli při podobném činu již dříve chyceni.
"My s poškozením posedů nemáme nic společného. V Pohledi si na nás zase jen něco vymysleli," oponoval tehdy oslovený hospodář příseckého sdružení Jaroslav Kubát.
Jeho kolega Jaroslav Štefáček nechtěl komentovat ani nejnovější vývoj situace. "Nic vám k tomu neřeknu. Podáváte zkreslené informace," řekl.

Odložení podezření policií ovšem neznamená, že pohleďští myslivci opět sáhnou po zbraních a ujmou se lovu. Ten totiž přerušili 4. prosince loňského roku.
"Lovit nezačneme, a to ani škodnou. Někdo musí vydat storno výzev k zastavení lovu a odevzdání průkazů myslivecké stráže, které nám opakovaně zasílal světelský městský úřad," vyjádřil se Karel Malinský. Podle jeho slov přitom v lese v důsledku současného stavu neustále narůstají škody, například od přemnožených divočáků. Rozrývání porostů se myslivci snaží bránit alespoň tím, že prasatům sypou potravu.
"My jsme plnili své povinnosti a chybu jsme neudělali. Žádné další stanovisko k tomu zaujímat nebudu," řekl vedoucí odboru životního prostředí ve Světlé nad Sázavou Jiří Hladovec.
"Škody na naší straně jsou už statisícové. Byli jsme předvoláváni na policii k výslechům - to je ušlý zisk. Dost nás stojí právníci," vypočítává Malinský.
Jeho sdružení také nyní nemůže splnit stanovený plán odlovu černé zvěře, za což také hrozí ve správním přestupkovém řízení pokuta.
Aktéři sporu tedy nyní čekají, jak rozhodne soud otázku, kdo má právo v pohleďské honitbě hospodařit.

(tt) JAN TYPLT

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.