Maso z upytlačené zvěře může obsahovat zbytky medicíny, varují myslivci (Kroměřížský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Kroměřížsko
Na podávání léčebných látek zvěři v potravě se v těchto dnech soustřeďují myslivci na Kroměřížsku. Nejen milovníci zvěřiny, ale i provozovatelé restaurací by si proto měli dávat větší pozor. Kvůli pytlákům by se jim totiž mohl do kuchyně či na talíř dostat úlovek obsahující lék.
"Látka má zbavit zvěř parazitů. Je určena jenom jim. Když člověk sní takové maso, může to mít na něj neblahý vliv. Zvýšenou pozornost by lidé měli věnovat konzumaci takového masa především po Novém roce," vysvětlil jednatel Okresního mysliveckého spolku Kroměříž Jan Buksa.
Ke strávníkům se může maso plné léčiv dostat jednoduše. Doporučením je tedy nebrat zvěřinu například od nespolehlivého dodavatele, který může být pytlákem.
"Na každém balíčku, který člověk přijímá, by měl být štítek s údaji, o jaké maso se jedná, kdy a kde byl dotyčný kus uloven," informoval Buksa.
V restauracích si na takové lidi dávají prozatím pozor.
"My tu sice zvěřinu nevaříme, ale kdyby k nám někdo přišel s nabídkou masa, nepřijmeme ji," vyjádřil se například Ivan Humaj z jedné kroměřížské restaurace.
Léčení zvěře každoročně finančně zaštiťuje Zlínský kraj. "Ten přispívá částkou sto tisíc korun na léčebnou látku," dodal Buksa a přiblížil, jak léky lesní zvěři myslivci aplikují. "Asi tři až čtyři dny jim nepodáváme krmení. Teprve potom jim připravíme léky zapracované do granulí. Vyhladovělá zvěř tak sní všechno," podotkl jednatel kroměřížského mysliveckého spolku.
Foto - U KRMELCE. Myslivce ve všech koutech regionu v současnosti zaměstnává přeléčení divoké zvěře v revírech, kterou medikamenty zbavují parazitů.
Foto - archiv
JARMILA KUNCOVÁ