Přihlásit

Labradorky umějí najít pirátská CD a DVD (Idnes)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Černý labrador běhá po hale pražského ruzyňského letiště, v níž se skladují a proclívají všechny zásilky. Očichává palety s krabicemi a balíky. Nehledá však drogy: je jeden ze dvou na světě, který vyčenichá ukrytá DVD či CD. A odhalí tak ukryté načerno vypálené filmy a hudbu.

Labradorky Lucky a Flo
Pes, vlastně fenka má na sobě oranžovou vestičku se svým jménem - Flo. Po pár minutách strne u jedné z krabic. Právě našla zásilku nelegálních kopií filmů.

Tohle byla jen ukázka jedinečných schopností speciálně vycvičených psů. Ale oba psi, které jejich psovodi přivezli z Irska na ukázku, už absolvovali v Česku i ostrou akci.

O víkendu v tržnici Kravín v jižních Čechách a v tržnici Asia Dragon Bazar feny Flo a Lucky pomohly úřadům zadržet nezákonné kopie v hodnotě sedmi milionů korun.
V Malajsii jim šli po krku
Na hledání pirátských filmů byli psi vycvičeni před půldruhým rokem. Za výcvikem stojí sdružení Motion Picture Associatin, které pracuje pro hollywoodská filmová studia. Pětileté feny labradorského retrívra teď cestují se svými psovody po světě a pomáhají odhalovat filmové pirátství.

"Nasazeny do terénu byly už například ve Spojených státech, Hong Kongu či v Dubaji. Největší úspěch ale měly při operaci Double Trouble v Malajsii," popsal jeden z psovodů, Dave Mayberry.

Díky jejich pomoci tam policie zabavila skoro dva miliony nelegálních kopií za 3,5 milionu dolarů. To se ale nelíbilo malajským skupinám organizovaného zločinu. Na hlavy psů proto dokonce vypsaly odměnu třicet tisíc dolarů.

Feny po půlroční výpomoci odjížděly z Malajsie jako celebrity a místní hrdinky. Malajsijské ministerstvo průmyslu a obchodu jim dokonce udělilo medaile a státní vyznamenání za vynikající výsledky v boji proti filmovému pirátství.

Slavnými se staly i ve Spojených státech. Při příletu je vítal starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Výcvik trvá osm týdnů
Vychovat psa, který dokáže pomáhat v boji proti filmovému pirátství, však není nic jednoduchého.

"Nejdůležitější a zároveň nejobtížnější je vybrat psa, který by pro to měl vlohy. Musí mít extrémně vyvinuté lovecké pudy. Hodí se na to jeden z dvaceti psů, kteří jsou určeni pro nějaký speciální výcvik," řekl britský psovod Dave Mayberry. Ten má na starosti fenky Flo a Lucky.

Výcvik trvá osm týdnů, během nichž jsou psi naučeni neomylně rozpoznávat polykarbonáty a další chemikálie specifické pro disky.

"Neznamená to ale, že pes objeví nelegální a vypálené filmy. Umí poznat schované jakékoliv DVD a CD. To, zda jsou legální, či nikoliv, je pak na určení odborníků," dodal druhý psovod, Mick Buchan.

Nyní v Irsku vychovávají další dva psy, kteří by měli při pátrání po pirátských filmech pomáhat. Jejich speciální výcvik vyjde zhruba na dvacet tisíc dolarů.

Česko by o pomocníky stálo
Víkendový zásah Flo a Lucky nadchl i českou celní správu. "Byla to pro nás významná pomoc a nebylo by špatné takové psy vlastnit. Teď už je na dohodě, zda si je pořídíme, ale i třeba na možnosti vycvičit si je sami," řekl kynolog celní správy Martin Veverka.

Filmové pirátství narůstá nejen v zahraničí, ale i v Česku. "V loňském roce byla škoda způsobená pirátstvím přes jednu miliardu korun a zabaveno bylo 567 tisíc kusů nelegálních filmů. Nejčastěji se prodávají v tržnicích a na burzách," vyjmenovala ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.