Vyléčení dravci na svobodě (Region Bruntálský)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
STRÁNSKÉ (lok)
Už 954 ptáků prošlo Stanicí na záchranu handicapovaných dravců a sov ve Stránském od doby jejího založení v roce 1995. Ve stanici se podaří po vyléčení vypustit zpět do přírody přibližně dvě třetiny handicapovaných ptáků.
Činnost stanice finančně podporuje Český svaz ochránců přírody a Moravskoslezský kraj. Poslední dva ptáky vyléčené ze utrpěných zranění vypustili ze stanice zpět do volné přírody v minulých dnech. Prvním z dravců byla letošní samice káně lesní, kterou u Skřítku srazil kamion.
"Řidič zastavil, ptáka chytil a zavolal mi. My jsme tam zanedlouho přijeli a káni převzali. Měla poraněnou hlavu a páteř. Zpočátku jenom ležela,nepřijímala potravu, takže musela být násilně krmená," řekl Petr Schäfer ze záchranné stanice dravců. Po týdnu se pták začal zvedat a po třítýdenní rehabilitaci jej ornitologové mohli vypustit ve stejném prostoru, kde utrpěl úraz. "To je důležité. Jinak by mohlo docházet k tak zvanému zahušťování populace dravců," vysvětlil Petr Schäfer.
Druhým vypuštěným ptákem byl samec jestřába lesního. Toho někdo zranil, když jej po vybrání z hnízda neodborně a neurvale svázal. Ptáka chytli myslivci v bažantnici, kde se zamotal do sítě. "Jestřábovi jsme vyléčili zranění na běhácích a vlepili mu chybějící pera. To vlepování je běžně používaný postup," doplnil sokolník Schäfer. V letošním roce prošlo Stanicí na záchranu handicapovaných dravců a sov už 72 ptáků, valnou většinu se podařilo vyléčit a vypustit zpět do přírody. Stanice byla založená v roce 1995 a léčilo se zde 954 dravců a sov. "Největší byla samice orla mořského, které jsme museli amputovat křídlo zraněné o vedení vysokého napětí. Ta teď žije v chovné stanici v Liberce. Nejmenší zachráněný pták byl kulíšek nejmenší - sovička velikosti špačka," dodal Petr Schäfer.