Odborný seminář „Telemetrický výzkum zvěře, jeho přínos pro mysliveckou praxi a řešení škod působených zvěří“
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Ve dnech 7. – 8. dubna 2011 se bude v Kostelci nad Černými lesy konat odborný seminář „Telemetrický výzkum zvěře, jeho přínos pro mysliveckou praxi a řešení škod působených zvěří“.
Telemetrie je moderní technologie umožňující sledování na dálku a přenos zjištěných dat. V případě volně žijících živočichů lze s pomocí telemetrie sledovat např. jejich migraci, chování, využívání prostředí při hledání potravy, výsledky zaznamenávat a vyhodnocovat. Tyto výsledky přinášejí nové poznatky z biologie a etologie, lze je v případě volně žijící zvěře využít v mysliveckém managementu populací (např. vytipování lesních porostů potenciálně ohrožených spárkatou zvěří a přijetí opatření k jejich ochraně). V uplynulých letech bylo na území ČR zahájeno několik projektů telemetrického sledování různých druhů zvěře (především jelení).
Cílem konference je zmapovat dosavadní projekty v ČR, umožnit jejich realizátorům prezentaci výsledků před odbornou veřejností a nastínit další směry výzkumu. Konference je určena odborným pracovníkům státní správy myslivosti, zaměstnancům státních lesů i soukromých lesních majetků, národních parků, uživatelům honiteb a všem dalším, kteří se zajímají o výzkum zvěře a její biologii a etologii.
Odborné referáty:
Kterým směrem kráčí výzkum zvěře v ČR? (doc. Ing. Jaroslav Červený, CSc., LDF ČZU v Praze)
Sociomapování – vizualizační a analytická metoda pro telemetrická poziční data (Ing. Radim Kotrba, Ph.D, a kol, VÚŽV Praha – Uhříněves)
Prostorová aktivita jelena lesního v NP Šumava – šest let sledování pomocí GPS telemetrie (Mgr. Pavel Šustr, Ph.D., Ing. Adam Jirsa, Správa NP a CHKO Šumava)
Jak daleko dojde srnec obecný na Šumavě? (Mgr. Pavel Šustr, Ph.D., Mgr. Markéta Kašparová, Správa NP a CHKO Šumava)
Migrace jelení a černé zvěře v Labských pískovcích (Ing. Marek Klitsch, Správa NP České Švýcarsko)
Chodí jelen lesní v Krkonoších přes hranice? Předběžné výsledky z GPS telemetrie (Mgr. Pavel Šustr, Ph.D., Správa NP a CHKO Šumava)
Využitie telemetrických výsledkov v predikcii poškodenia lesných porastov jeleňou zverou na Poľane (Ing. Peter Kaštier, Ph.D., Ing. Jozef Bučko, Ph.D., NLC Zvolen)
Cirkadiánne rytmy a preferencia habitátov samcov jeleňa lesného (Cervus elaphus) v Kremnických vrchoch (Ing. Miroslav Ostrihoň, Ph.D. a kol., LF TU Zvolen)
Telemetrické sledování siky japonského v honitbě Hradiště (Ing. Stanislav Dvořák,
VLS ČR, s. p., divize Karlovy Vary)
Telemetrické sledování rysa ostrovida na Šumavě (RNDr. Luděk Bufka, Správa NP
a CHKO Šumava).
Telemetrické sledování lišky obecné (Vulpes vulpes) na Šumavě (Ing. Jan Beneš, FLD ČZU v Praze)
S tchoři to je velký problém! Pilotní studie časoprostorové aktivity tchoře tmavého (Mustela putorius) (prof. RNDr. Petr Koubek, CSc., Mgr. Michaela Ryšavá, Ústav biologie obratlovců AV ČR Brno, FLD ČZU v Praze)
Délky domovských okrsků bobra evropského v různých typech krajiny
(Ing. Jana Korbelová a kol., FŽP ČZU v Praze)
Telemetrická sledování mláďat sýce rousného (Aegolius funereus) po opuštění hnízda
(Ing. Marek Kouba, prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc., FŽP ČZU v Praze)
Prostorové nároky sýce rousného (Aegolius funereus) při výchově mláďat (Ing. Václav Tomášek a kol., FŽP ČZU v Praze)
Praktické zkušenosti s telemetrickým sledováním dravců při repatriacích u Lesů ČR, s. p. (Ing. Petr Zvolánek, LČR, s. p.)
Více informací a přihlášky:
Ing. Karel Vančura
Česká lesnická společnost, o. s.
Novotného lávka 5
116 68 Praha 1
mobil: 776 791 401
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.