Policie ukončila v Rádle na Jablonecku odstřely divočáků, přesune se jinam
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Policie dnes ukončila v oblasti Rádla na Jablonecku, Vratislavic nad Nisou a Vesce u Liberce odstřely prasat divokých. Od začátku ledna tam ve dvou turnusech ulovili policejní střelci deset kusů černé zvěře, pět v minulém týdny a stejný počet v tomto. Na dotaz ČTK to řekla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. V dalších dvou týdnech se odstřelovači přesunou do oblasti Jablonného v Podještědí na Liberecku, kde budou v lovu pokračovat do 13. února.
Odstřely mají pomoci snížit stavy černé zvěře v Libereckém kraji, zastavit šíření afrického moru prasat, s nímž se region už dva roky potýká, a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích.
O zapojení policejních střelců do odstřelu prasat rozhodla loni v srpnu vláda. Zapojení policistů umožnilo mimořádné opatření, které vydala Státní veterinární správa (SVS). Podle myslivců je ale nasazení odstřelovačů neefektivní, eticky problematické a dlouhodobě neudržitelné.
Policejní odstřely začaly loni v listopadu, podle mysliveckého hospodáře honitby Rádlo Jana Bejdáka je výsledkem celé akce snížený lov černé zvěře v oblasti. Dva ze tří spolků se také rozhodly v honitbách patřícím Lesům České republiky odstoupit od nájemní smlouvy.
Následující odstřely budou podle tiskové mluvčí policie realizovány v lokalitách Jablonné-sever a Valdov, kde budou v akci pokračovat do 13. února. „Na základě údajů z monitoringu černé zvěře pomocí fotopastí a drony nelze vyloučit, že předmětem zájmů střelců bude i katastrální území Dubnice. Jedná se o poměrně rizikovou lokalitu, kde by mohlo dojít k rozšíření afrického moru migrací prasat z oblasti Hrádku nad Nisou,“ uvedl zastupující mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
Výsledky monitoringu ukazují podle Majera v oblasti Jablonného v Podještědí poměrně vysoké počty divočáků. „Navíc tam není příliš přirozených ani umělých bariér bránících jejich migraci do vnitrozemí. Odstřel bude probíhat ve večerních, nočních a brzkých ranních hodinách vždy od pondělí do čtvrtka. Datum ukončení odstřelů bylo konzultováno s mysliveckými odborníky,“ dodal.
Ani v Jablonném nejsou členové tamního mysliveckého spolku Hubert lovu se zapojením policie nakloněni. „Nesouhlasíme s tím, takové stanovisko jsme i zaslali veterinární správě. Nezbývá nám ale, než to vzít na vědomí, policistům poskytnout součinnost, protože ti jdou pouze vykonávat rozkaz, který dostali. Nepřijde nám to ale v tuhle chvíli etické, protože dostali primárně rozkaz lovit dospělou zvěř a bachyně jsou teď březí, některé už mají selata a ta budou hynout. Myslím si, že je to špatně,“ řekl ČTK tamní hospodář Jan Žitný.
Myslivci v Jablonném neobhospodařují státní lesy, ale pozemky místních zemědělců, od dubna tam ulovili zhruba stovku prasat divokých. Žitný připouští, že loví hlavně mladé kusy, protože se tak udržuje sociální struktura skupiny. Když se zastřelí dospělá bachyně, tak podle něj budou mít selata mladé kusy, které by je jinak mít nemohly. „Takže dojde k mnohonásobně většímu nárůstu,“ dodal hospodář a odmítl, že by byla černá zvěř v lokalitě přemnožená.
Podle ČTK a policie.gov.cz, red.
Tématu bude věnována pozornost ve Světě myslivosti č. 2/2025, který vyjde 6. února.