Přihlásit

Umění lovu - od obživy ke kratochvíli

Muzeum Karlovy Vary zahajuje ve středu 10. října v karlovarském muzeu na Nové louce objevnou a původní výstavu s názvem Umění lovu, informuje dnešní vydání Karlovarského deníku

Autorem výstavy je historik muzea Lukáš Svoboda, který ji připravil ve spolupráci s archeologem rovněž zdejšího muzea Janem Tajerem. Podtitul Od obživy ke kratochvíli vypovídá mnohé o obsahu výstavy, která představí lov v celém jeho vývoji, od paleolitu k počátku 20. století. Přiblíží technologický vývoj, způsoby lovu, náboženský i světský význam lovu, jakož i umělecké zpracování loveckých výzbrojí a výstrojí a inspiraci lovem v umění s přesahem do česko­saského pohraničí. Tradice lovu a výroby loveckých zbraní a výstroje na Karlovarsku je sice známá, dosud však nebyla podrobně zpracována v širších časových a geografických souvislostech. Právě v tom tkví jedinečnost výstavy Umění lovu, která vůbec poprvé v takové šíři mapuje tuto část minulosti. Navíc dosud zcela chybělo srovnání s okolními regiony, zejména s oblastí Saska v přilehlém pohraničí, s níž zdejší kraj pojí stejná historie.
O lovu, umění lovu a lovu v umění se návštěvníci dozvědí z dvaceti infopanelů, které přehledně zpracovávají celé období od pravěku přes středověk po novověk se všemi jednotlivými etapami. Informace z panelů - textové i obrazové - rozšiřuje expozice různých předmětů s lovem souvisejících, především jde o zbraně a výstroj a staré obrazy a rytiny.
Pozornost návštěvníků jistě upoutá replika středověkého loveckého oděvu či krásná vyobrazení způsobu lovu ve středověku - jako například lov jelenů, hon na lišku, lov kance. Muzeum je získalo z knihy Gastona Phoebuse "Kniha o lovu" z akademického nakladatelství Adeva, Graz/Austria, k obdivování bude také faksimile Knihy lovu krále Moduse.
K vidění budou mamutí kly, nástroje a zbraně vyrobené z kostí, zbraně z doby bronzové, pochopitelně i středověku a novověku. Z těch jde především o palné zbraně, řada skvostných pušek pochází ze sbírek Muzea Karlovy Vary. Karlovarským a saským puškařům jsou také věnované samostatné oddíly.
Nejstaršími vystavenými exponáty jsou dva originální pěstní klíny ze starší a střední doby kamenné, nalezené ve Francii a zapůjčené z muzeí v Plzni a Brně. Kuriózním exponátem je kostěná prachovnice s lehce erotickou rytinou "alegorie noci" či svitkový obraz "pohřeb myslivce", dlouhý dva metry, oba předměty jsou ze sbírek karlovarského muzea. Pro výstavu však poskytla předměty i muzea z Chebu, Sokolova, Chomutova, Teplic, Berouna, ba i Archeologický ústav Praha.
Trojjazyčnou výstavu - v češtině,němčině a angličtině - doprovodí rovněž trojjazyčná publikace, která na osmdesáti stranách přináší veškeré informace z výstavy, rozpracované do větší šíře a hloubky. Publikace obsahuje rovněž bohatý obrazový materiál. K zakoupení bude přímo v muzeu. Výstavu obohatí i dvě odborné přednášky. První z nich se uskuteční 17. října, jejím obsahem bude doba bronzová, a to nejen z hlediska lovu. Přednášet bude specialista na toto období, archeolog teplického muzea Jindřich Šteffl. Přednáška historika Lukáše Svobody se uskuteční 7. listopadu, ponese název Umění lovu, ale narozdíl od výstavy bude mít podtitul Od pěstního klínu k ručnici.
Pro zájemce o lov a umění rovněž muzeum připravilo komentované prohlídky s výkladem autora výstavy, které bude možné navštívit každou lichou středu nebo pro školy na objednávku.
V průběhu konání výstavy budou připraveny zajímavé prezentace výroby replik dobových nástrojů. Celý výstavní projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Vernisáž výstavy se uskuteční 10. října v 17 hodin, její součástí bude i slavnostní křest publikace Umění lovu.
Výstava potrvá do 21. prosince. Muzeum je přístupné od středy do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.


(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.