Zájem o českou zvěřinu roste v ČR i v zahraničí
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Výrazně vyšší zájem o zvěřinu v Česku i v cizině registruje už třetí rok firma Zvěřina Berbera s.r.o. z Tachovské Huti na Chebsku, největší zpracovatel zvěřiny v ČR s třetinovým podílem na trhu.
Firma v prvním roce 2008 vykoupila 190 tun masa, loni 390 tun a letos očekává minimálně 450 tun. Před pěti lety vyvezla 80 procent výroby, letos 60 procent, ale při téměř 2,5násobně vyšším výkupu. V Česku jsme získali velmi spolehlivé zákazníky, řekl Rosol.
Export Berbery jde do Německa, Švýcarska, Nizozemska a Irska. Chtějí dražší produkty, zejména o speciálně upravené kýty a hřbety. Základem českého trhu je levnější "gulášovina".
"Kvalita výrobků je více než srovnatelná se západními zeměmi, ale musí být za východoevropské ceny, tedy o deset až 15 procent nižší," uvedl Rosol. V ČR je zájem o mražené maso, na západě od září do Vánoc téměř výhradně o chlazené. Firma dodává jen do velkoskladů.
V ČR má 75 dodavatelů až po východní Čechy. Asi 60 procent tvoří maso jelení, zbytek kančí a srnčí. Kvalita dodávané zvěřiny podle Rosola určitě roste. Zvýšení zájmu je dáno také mediálním obrazem zvěřiny jako zdravé potraviny, zvyšující se kupní silou i snažením velkoobchodů a restaurací nabídnout něco víc než knedlo-zelo, dodal.
"Zvěřina je luxusní a velmi kvalitní potravina. Je dietetická, má hodně bílkovin, málo tuku a žádný cholesterol, tedy vhodná pro zdravý životní styl, a navíc ekologická biopotravina," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý. Podle jeho kolegy Marka Svobody její prodej roste, protože surovina je transparentnější. Odbyt luxusnější potraviny ale závisí na koupěschopnosti lidí.
red.
Ryze česká rodinná firma provedla loni komplexní rekonstrukci výroby a balení za čtyři miliony Kč. "Provoz je srovnatelný s libovolnou zahraniční konkurencí," řekl Rosol. Bývalý exportní závod Interlovu koupila Berbera v aukci roce 2008 od Českomoravské myslivecké jednoty. Zaměstnává 20 lidí, další v lovné sezoně od května do ledna. Letos plánuje obrat 50 milionů Kč, v roce 2008 činil 30 milionů korun. Jednotky procent tržeb tvoří chov drůbeže, tedy bažantů, křepelek a brojlerů. "Chceme stát na více nohou pro případ, že by na trhu zvěřiny došlo ke krizi jako v roce 2009, kdy ceny o třetinu klesly," řekl Rosol. Mírnou krizi čeká i příští rok.