Přihlásit

Lány: milionů lány (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost


Když vloni v létě napochodovali do Lán policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), zkazilo to kancléři Vratislavu Mynářovi oslavu narozenin. Policisté totiž zadrželi a následně obvinili přímo šéfa obory Miloše Baláka, kterého Mynář osobně po nástupu Miloše Zemana na Hrad dosadil do funkce. A nešlo o nic malého.


Detektivové Balákovi kladou za vinu, že zmanipuloval zakázku za 68 milionů korun na zpevnění okolí vodní nádrže Klíčava, která je obklopena lánskými lesy.
Nynější analýza MF DNES ale ukazuje, že zdaleka nejde o jedinou podezřelou investici, kterou Balák v Lánech udělal.
Policisty šetřenou zakázku získala kladenská společnost Energie - stavební a báňská, kterou spoluovládá Jaromír Jágr starší. Policie obvinila i jednoho z manažerů společnosti. Firma ovšem ve stejném období vyhrála výběrové řízení na budování druhé etapy svahů. Tentokrát dokonce za více než 231 milionů.
Energie přitom podle klubového webu byla významným sponzorem Basketbalového klubu Strakonice. Šéf Lán Balák tam v minulosti působil jako prezident, jeho kolega Eduard Gaisler, který řadu lánských zakázek vypisoval, jako manažer.
Věstník lánských zakázek přitom místy působí spíš jako výčet dalších sponzorů Balákova klubu.
O to, jak byl financovaný a kam peníze od sponzorů tekly dále, se podle zdrojů MF DNES při vyšetřování značně zajímají i policisté z NCOZ.
Sponzoři strakonického basketu totiž s oblibou v Lánech pomáhali například i s rekonstrukcemi lesních cest. Lesní správa je rozdělila na etapy. Hodnota ani jedné ze zakázek tak nepřesáhla šestimilionový limit, za kterým by už bylo třeba vypsat řádnou soutěž mezi firmami. To je přitom v Lánech nejobvyklejší praxe. Ze všech 80 zakázek, které MF DNES zkoumala, se do limitu pro malé zakázky nevešlo jen pět. Mynářem dosazená dvojice Balák s Gaislerem si tedy podle své libosti mohla za roky ve funkci rozhodnout o tom, komu dá zakázky celkem za 144 milionů korun.
Pracovníci strakonické firmy Znakon kromě toho, že sponzorovali místní basket, navíc v roce 2014 a 2016 dojížděli 150 kilometrů spravovat polňačky do Lán. V součtu téměř za 9 milionů. "Ve firmě jsem jen krátce, takže bohužel nic z toho neumím komentovat. Zjistit více nedokážu," uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Havlík.
Další strakonický sponzor - firma Aldast - v roce 2015 opravovala jednu z budov lánského areálu. Za 4,4 milionu.
Karanténní obůrku pro černou zvěř za více než 700 tisíc zbudovala v roce 2014 firma Hober. Jejím majitelem je nynější místostarosta Strakonic Rudolf Oberfalcer.
V roce 2014 na cestách v oboře navíc pracovala ještě kolínská firma Silmex, která je dceřinkou dalšího sponzora strakonického basketu SWIETELSKY stavební. A svážnice zase opravovala za 1,1 milionu společnost EUROGAS, která je dceřinou firmou už zmíněné Energie.

Stopa do Mladé Boleslavi
Vyšetřovatelé NCOZ vzorec, kdy sponzoři sportovního klubu fasovali ve velkém veřejné peníze, znají z jiné kauzy, kterou právě řeší. Fotbalového bosse Miroslava Peltu viní z toho, že sportovní dotace z ministerstva školství směroval na sportoviště, která budovaly konkrétní firmy. Ty pak část peněz podle verze vyšetřovatelů mohly "vracet" do jeho fotbalového klubu.
Zeměpisných náhod je ale ve výpisu lánských zakázek mnohem více. Ač je Miloš Balák spojen se strakonickým basketbalem, k dohledání na řadě dokumentů je, že jako své trvalé bydliště uvádí malou obec Jivina vedle Mnichova Hradiště.
Problémy s policií, které Balákovi jeho počínání ve vedení lánské obory způsobilo, mu teď pomáhá řešit advokátní kancelář Musalová, Jansta z blízké Mladé Boleslavi. Odměny právníků 2 tisíce korun za hodinu platí lánský rozpočet.
To, že Lány najaly na obhajobu Baláka tuto kancelář, nemusí být náhoda. Její právní služby řadu let využívaly či využívají soukromé firmy, které budoval se svým spolupracovníkem Gaislerem.
Stejná kancelář pracovala rovněž pro pro firmu Adapta Skála z Mnichova Hradiště. Pro ni se našly zakázky na opravu nejrůznějších domů v Lánech v letech 2014, 2015, 2016 i 2017. Celkem za téměř 11 milionů. Pro malou společnost byla obora důležitým zdrojem příjmů, třeba v roce 2015 tamní práce tvořily třetinu obratu. "Já tady teď něco mám, nějaká technika přijela. Zavolejte později," reagoval po vyslechnutí dotazů na podnikání v Lánech majitel Jaroslav Skála a přestal komunikovat.

Dal jsem prostě nabídku...
Právě firmy ze sto kilometrů vzdáleného Mladoboleslavska jsou za šéfování Baláka v oboře mimořádně úspěšné. Zejména ty, které sídlí přímo v Mnichově Hradišti s ani ne deseti tisíci obyvateli.
Z Mnichova Hradiště je společnost LIPRACO, která se v roce 2016 ujala rekonstrukce jednoho z lánských bytů za 2,3 milionu. A když bylo potřeba v roce 2014 rozšířit vjezd, povolal Balák společnost JaP-Jacina, opět zdejší. Dostala téměř 800 tisíc. Zabezpečení areálu kamerovým systémem za téměř milion ve stejném roce vylepšovala mladoboleslavská firma CENTR PCO.
Vloni zase domy skoro za 7 milionů opravovala i další místní společnost Saturn služby. Dle registru smluv to tehdy byla její zdaleka největší veřejná zakázka. Majitel firmy Saturn služby Leoš Najman je sousedem Balákova příbuzného z obce Branžež na Mladoboleslavsku.
Z pozice projektanta a stavebního dozoru na mnohé budování v Lánech dohlížel živnostník Jiří Hněvkovský. Sídlí v obci Bradlec u Mladé Boleslavi a dostal za to na 4,7 milionu. "Dal jsem nabídku a ta byla akceptovaná. Oslovil mě pan Gaisler. Víc to komentovat nebudu. Nevím, s kým mluvím," řekl MF DNES Hněvkovský.

Kamarádi z Hluboké
Gaislera s Balákem kromě basketbalu spojuje ještě jedno působiště: společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. Tamní lesnická firma, která je dnes v úpadku, získávala v minulosti lukrativní zakázky od státních Lesů ČR přesto, že nikdo nevěděl, komu skutečně Lesy Hluboká patří (firma měla utajené majitele). Dnes je společnost napsaná na panamskou firmu. V její dozorčí radě dlouhé roky zasedal vlivný zákulisní hráč jihočeské ODS Pavel Dlouhý. Ten měl blízko k jihočeskému lobbistovi a příteli prezidenta Zemana Zdeňku Zbytkovi.
Také mezi společnostmi, které od lánské správy získaly zakázky, jsou firmy spjaté s ODS. Vedle zmiňované Energie je to například firma Eurovision, která jí v roce 2016 radila s dotacemi - za cca 4 miliony.
Ve společnosti opět dělá od loňského května předsedu správní rady exposlanec ODS David Šeich, který Eurovision opustil v roce 2007. Následně se firmě začalo mimořádně dařit se zakázkami od institucí veřejné správy pod kontrolou ODS. A Šeich vysvětloval, že s tím nemá nic společného, když v rejstříku jako majitel figuruje jeho někdejší asistent.
Vloni od Eurovision štafetu poradenství převzala společnost Region Servis Centre Vladimíra Wasyliwa, který je rovněž členem ODS. Dostal zakázku za 2,2 milionu. "S mou stranickou příslušností to rozhodně nesouvisí. Dostali jsme se k tomu přes projektanta, který nás na tu možnost upozornil," řekl Wasyliw.
Jihočeskou stopu nese zase společnost Agrom KJ z Českých Budějovic. Ta v Lánech získala celkem čtyři stavební zakázky v hodnotě okolo 19 milionů korun. Navzdory tomu, že na webu firma o sobě tvrdí jen to, že celý svůj byznys staví na prodeji a půjčování vysokozdvižných vozíků. První stavební zakázku získala Agrom KJ už v září 2014, jenže předmět podnikání provádění staveb si podle obchodního rejstříku doplnila až v říjnu 2014. "Nepamatuji si, jak to bylo. Děláme toho spoustu," reagoval na otázku MF DNES majitel této firmy Zdeněk Koranda s tím, že firma provádí i stavební práce. Jenže firma Agrom KJ podle registru smluv či věstníku veřejných zakázek žádné jiné podobné tendry od státu nezískala.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.