Přihlásit

Policisté se vrátili střílet prasata do zamořené oblasti (Právo)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Osmého divočáka, který uhynul na africký mor prasat, objevili myslivci v závěru minulého týdne mimo pachové a elektrické ohradníky v nejrizikovější červené zóně zamoření. Zvíře našli v katastru Kudlova. "Jednalo se už o starší uhynulý kus, podle všeho pocházel stejně jako předešlé kusy objevené v blízkosti Kudlova z jedné tlupy," uvedl ředitel Státní veterinární správy (SVS) ČR Zbyněk Semerád.
SVS aktuálně eviduje celkem 198 případů, při nichž byl u uhynulého divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat. Až na osm kusů, které se našly vně ohradníků, pocházejí všechny pozitivně testované nálezy z tzv. vysoce rizikové oblasti uvnitř ohradníků. Celkově veterináři potvrdili africký mor prasat u 213 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat.
V pondělí se na Zlínsko vrátila skupina policejních odstřelovačů. Vloni v zamořené oblasti působila deset týdnů. "Teď by mělo jít o kratší období, zatím jsou domluvené dva až čtyři týdny, a to v místech, kde se zatím lov příliš nedařil. Pokud budou úspěšní, budou pokračovat," řekl Právu Semerád.
Podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by mělo dojít k likvidaci černé zvěře v centru zamoření i jinými způsoby než jen odstřelem. A to pomocí otrávených návnad. S tím však nesouhlasí veterináři ani ministr zemědělství Jiří Mílek (ANO). "Otrávené návnady by nepostihly jen divočáky, ale i další domácí i divoká zvířata," upozornil Semerád.
Podle ministra zemědělství jsou i humánnější způsoby likvidace černé zvěře. "V Berlíně jsme v pátek za Česko na mezinárodní konferenci navrhli, aby výzkumné ústavy hledaly jinou cestu redukce divočáků. Musíme zásadně snížit stav černé zvěře v celé Evropě, jinak se bude mor šířit dál," uvedl ministr zemědělství Jiří Mílek (za ANO).
Naznačil spojitost se vzteklinou, kterou přenášely v minulosti lišky. "Lišky jsme vakcinovali a Evropa je prosta vztekliny. Což je také virová choroba. Bohužel výzkumné ústavy tvrdí, že na nalezení vakcíny na africký mor prasat budou potřebovat až deset let," doplnil Mílek s tím, že oblast zamořená africkým morem prasat se od 1. února zmenší zhruba na 40 procent okresu Zlín. Zahrne především jeho severní část.
Velkochovy prasat se díky chystané změně ocitnou mimo sledovanou zónu, což jim má pomoci s odbytem. V místech vyňatých ze zamořené oblasti budou moci lidé opět jíst maso z ulovených divočáků.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.