Přihlásit

Jak cestovat se zvířaty do zahraničí (Střední Čechy)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Kdo se chystá vyjet do zemí EU se psem, kočkou nebo fretkou, musí mít pas pro malá zvířata, který vydávají schválení soukromí veterinární lékaři. Podmínkou je označení zvířete čitelným tetováním, nejlépe elektronickým čipem. Označené zvíře může cestovat po EU do poloviny roku 2011. První očkování pro tyto účely musí mít zvíře ve třech měsících. Fotografie v pase není povinná. Přičemž V. Británie, Irsko, Malta a Švédsko požadují potvrzení o účinnosti vakcinace proti klíšťatům a vzteklině z laboratoře schválené EU (v Praze a v Liberci). Toto vyšetření má být měsíc po očkování a šest měsíců před vstupem na území jmenovaných států. Švédsko požaduje vyšetření proti vzteklině provedené min. 120 dní a max. 365 dní po očkování proti vzteklině. Británie, Irsko, Malta a Kypr navíc požadují, aby zvířata byla 24 až 48 hodin před vstupem do země ošetřena prostředkem proti echinokokóze (Švédsko max. 10 dní a Finsko 30 dní předem). Turisté, kteří směřují do nečlenských zemí potřebují pas pro malá zvířata při návratu na území EU. Navíc musejí splnit veterinární podmínky pro vstup do dané nečlenské země. Nejčastější požadavky těchto zemí jsou stejné jako v Chorvatsku. Majitel musí mít pro své zvíře potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci - tetování nebo označení čipem - což je obsaženo v pasu pro malá zvířata. Jde-li o psa s prvním očkováním, musí být provedeno nejméně šest měsíců před vstupem. Navíc cestovatel musí mít potvrzeno (ne starší tří dnů) soukromým veterinářem, že zvíře je zdrávo, a potvrzení z krajské, popř. městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace. Není na škodu nechat psa očkovat i proti leptospiróze, parvoviróze či lymské borrelióze, a to bez ohledu, zda s ním hodláte vycestovat, či nikoli. Zkušení cestovatelé dobře vědí, že na cesty se zvířaty je dobré se vypravit za chladu ráno, případně večer. Vždy s sebou mějte vodu, oblíbenou hračku a deku, v případě veder chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. Pes nemá za jízdy vyhlížet z oken, mimo jiné mu hrozí zánět spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit(více na www.svscr.cz.).

Foto - Za jízdy byste psa neměli nechat koukat z okénka.

Josef Duben, Státní veterinární správa

Vyšlo také v: Benešovský deník, Berounský deník, Boleslavský deník, Kladenský deník, Kolínský deník, Kutnohorský deník, Mělnický deník, Nymburský deník, Pražský deník, Příbramský deník, Rakovnický deník

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.