Přihlásit

Myslivci v Plzni za rok téměř zdvojnásobili odstřel divokých prasat

Plzni se daří mírnit potíže, které má v některých svých částech s vysokými stavy prasat divokých. I díky městem vypsané dotaci na odstřel černé zvěře myslivci za uplynulých 12 měsíců ulovili přes 500 divočáků, což je meziročně téměř dvakrát více za předchozí rok. Pomohlo také jednání s majiteli neudržovaných pozemků, kam se prasata divoká stahovala. V podpoře lovu bude město pokračovat, řekl dnes ČTK primátorův náměstek pro životní prostředí Aleš Tolar (STAN).

Doporučeno Myslivci v Plzni za rok téměř zdvojnásobili odstřel divokých prasat Ilustrační foto Jaroslav Vogeltanz

Od loňského 1. listopadu do konce letošního října ulovili myslivci v honitbách Červený Hrádek – Újezd, Letkov – Božkov, Radčice, Nová Hospoda, Radobyčice, Litice a Malesice 488 prasat, z toho za 203 kusů město proplatilo zástřelné. Dalších 48 kusů černé zvěře zastřelili na nehonebních pozemcích. „To jsou pozitivní čísla, protože se podařilo ulovit téměř jednou tolik než za stejné období v roce 2022 až 2023. Plánujeme, že v podpoře budeme pokračovat i v následujícím roce,“ řekl Tolar.

O rok dříve město uvedlo, že roční odstřel v honitbách byl 264 prasat divokých. V roce 2021 bylo v honitbách a na nehonebních pozemcích v Plzni uloveno na 400 divočáků.

Černá zvěř se přizpůsobila změnám prostředí a využívá to, co jí lidé ve městě nabízí – tedy skládky kolem zahrádkářských kolonií, rodinných domků a obytné zástavby, které obsahují vyházené ovoce, ořechy a posekanou trávu. V neudržovaných a zarostlých zahradách a porostech keřů se pak mohou ukrývat. Prasata se v příměstských oblastech vyskytují pouze v podzimních a zimních měsících, protože na polích a v lese není dostatek potravy, řekl Tolar.

Zejména v okrajových částech města magistrátní úředníci jednali s majiteli pozemků. „Vlastníky jsme požádali, aby o pozemky pečovali, řádně je zabezpečili a bioodpad vhazovali do určených nádob. Děkuji jim za důslednost. Bohužel ale v místech, kde lidé stále zakládají černé skládky s bioodpadem, monitorujeme i nadále větší výskyt prasat. Jedná se zejména o lokality na Valše a v Českém údolí,“ uvedl Tolar.

Magistrátní odbor životního prostředí vyčlenil pro letošní rok na program s názvem Zástřelné za prase divoké na honebních pozemcích na území města půl milionu korun. Za jedno ulovené nebo uhynulé prase je při splnění podmínek stanovené zástřelné 3000 korun. Dnes radní schválili první dotace v dotačním programu.

Podle ČTK

Poslední změna: 28.11.2024 18:39

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.