Přihlásit

Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku zahájila policie trestní řízení

Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku v souvislosti s africkým morem prasat zahájila policie trestní řízení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. ČTK to dnes řekla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. V prostoru honitby Rádlo, kde už druhý týden působí policejní střelci, objevili bílou krystalickou látku. Laboratoř potvrdila, že jde o prací prášek. Prasata odpuzuje, od pondělí se tak nepodařilo ulovit jediný kus, střelci se proto v příštím týdnu přesunou jinam.

Doporučeno Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku zahájila policie trestní řízení Foto Jaroslav Vogeltanz

O narušení odstřelů, které jsou v Libereckém kraji plánované do 12. prosince s cílem snížit stavy přemnožené černé zvěře, informoval Seznam Zprávy, který získal fotografie, na nichž dva myslivci močí na vnadiště, kde se běžně prasata shromažďují. Podle informací redakce tam „záškodníci“ nasypali také neznámý bílý prášek. Mohou tak znesnadňovat lov. Redukce divočáků má podle odborníků snížit riziko šíření nebezpečné nemoci, myslivci ale akci od začátku kritizují.

„My jsme nepřijeli soutěžit s myslivci, jde nám primárně o to, abychom eradikovali (vymýtili) africký mor prasat, a aby nevznikly nějaké další škody a potom ekonomické náklady, kdyby se nákaza rozšířila třeba do chovu prasat domácích,“ řekla Rubášová. Policie teď bude podle ní pokračovat ve vyšetřování události výslechy podezřelých a svědků. V příštím týdnu se podle Rubášové policejní střelci přesunou do sousední honitby ve Vratislavicích nad Nisou a následně do libereckého Vesce.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Léčba není. V Libereckém kraji potvrdila laboratoř první případ nákazy 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se infekce potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých. Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka se africký mor v kraji posouvá na jih, kde jsou větší komerční chovy domácích prasat. „Snížení populace prasat divokých je jedním z důležitých instrumentů proti šíření nákazy. Obdobné aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017. ČR se tehdy stala první státem, kterému se nákazy na svém území podařilo zcela zbavit, a zabránit tak velkým ekonomickým ztrátám,“ dodal. Zapojení policie do lovu schválila v srpnu vláda.

Podle ČTK, 13. 11. 2024, red.

Poslední změna: 19.11.2024 10:11

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.