Výstava ve Zlíně představuje zbraně zvířat a rostlin (tyden.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve čtvrtek zahájilo výstavu Zbraně v přírodě. Návštěvníkům představuje bohatý arzenál, jímž disponují jak zvířata, tak i rostliny z nejrůznějších koutů světa. Ve 14/15 Baťově institutu je k vidění například vypreparované mládě žraloka a čelisti dospělého jedince, velká přehlídka dravých ptáků nebo ukázka brouků roháčů z jihovýchodní Asie, řekl kurátor výstavy Dušan Trávníček.
"Spousta zvířat je vybavena velice účinnými nástroji k lovení kořisti nebo ke své obraně. Stačí připomenout třeba ostré zobáky a pařáty dravých ptáků, zuby šelem, čelisti žraloků či krokodýlů, kusadla brouků, klepeta a jedové bodce štírů nebo přední končetiny kudlanek," uvedl Trávníček. U některých živočichů se naopak vyvinuly pevné ochranné schránky a krunýře. Jejich majitelé připomínají podle kurátora jakési živé obrněné transportéry. Patří k nim želvy, pásovci a spousta druhů měkkýšů.
Mezi nejzajímavější exponáty výstavy se řadí preparát ptakopyska podivného, který žije v Austrálii. "Řada lidí neví, že má docela nebezpečnou zbraň. Samci mají na zadních nohách ostruhy propojené s jedovou žlázou," řekl kurátor.
Výstava Zbraně v přírodě se věnuje také jedům, které některé druhy živočichů využívají jako ochranu před predátory. Často na svou jedovatost upozorňují výstražným zbarvením. Jiní jed používají nejenom k obraně, ale také k paralyzování kořisti. Výstava sleduje i maskování a ochranné zbarvení zvířat sloužící k jejich ochraně. Nezapomíná ani na vybrané rostliny, které disponují jedy, ostrými trny nebo žahavými chloupky.
Bohatou nabídku z přírodovědných sbírek muzea doplňují panely s dalšími zajímavostmi, fotografiemi a informacemi. Výstava potrvá do 26. srpna. Její téma koresponduje s další připravovanou výstavou Pochodem pod císařským praporem, kterou budou moci zájemci poprvé vidět 20. července. Mimo jiné ukáže historické zbraně, při jejichž zhotovení se člověk inspiroval přírodou.