Přihlásit

Jde o chráněnou oblast, kde žije přes dvě stovky druhů zpěvných ptáků... Unikátní Slow rádio nabízí jihočeskou přírodu (krajskelisty.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Musíte být i v létě ve své kanceláři uprostřed rozpáleného města a stýská se vám po zpěvu ptáků, hukotu potůčku či kuňkání žab? Potom neteskněte, ale na internetu si vyhledejte Slow rádio. Z vaší pracovny se rázem ocitnete uprostřed jihočeské přírody.
Za projektem Slow radia stojí čtveřice nadšenců, kteří více než rok hledali tu nejvhodnější lokalitu, do které by mohli umístit špičkové mikrofony a lidem ve městech tak zajistit uklidňující poslech zvuků nenarušené přírody. Nakonec se na ně štěstí usmálo v jižní části okresu Tábor.

Zachovalá příroda nenarušená civilizačním ruchem
"Hledali jsme opravdu dlouho a už to vlastně chtěli vzdát, protože jsme došli k závěru, že v Čechách není možné najít místo, kde by byla zachovalá příroda nenarušená civilizačním ruchem, ale zároveň v místě byla elektřina a kvalitní wifi připojení. V tu chvíli se nám ale ozvali ornitologové z Táborska a doporučili tuto lokalitu," popisuje nejsložitější fázi přípravy Slow radia jeden z autorů tohoto projektu Jan Kužník.
Nabídnuté místo bylo naprosto ideální, rybník uprostřed lesa a velké množství ptáků. "Jde o chráněnou oblast, kde žije přes dvě stovky druhů zpěvných opeřenců, takových míst u nás už opravdu není mnoho." Kde přesně se ono ideální místo pro přenášení zvuků jihočeské přírody do městských aglomerací nachází, nechtějí autoři projektu prozradit. "Lidé by se vydávali to místo hledat, a nejen, že by nám mohla zmizet drahá technika, ale pravděpodobně by také došlo k poškození tamní vzácné přírody," vysvětluje Jan Kužník, proč dané místo nechávají v tajnosti.

Ráno zpěv ptáků, přes den zvuky lesa a v noci kuňkání žab
Vysílání Slow radia běží 24 hodin denně. Ráno začíná zpěvem ptáků, přes den jsou slyšet zvuky lesa a blízké louky, občas přeběhne zajíc, liška nebo srnka, posledním živočichem, kterého je možné slyšet až dlouho do noci jsou žáby. Po jejich koncertu už nastává jen šum lesa přerušený pouze občasným přeběhnutím nočního zvířectva.
Šíření jihočeské přírody do městských kanceláří poběží do zimy. "Potom techniku uklidíme, projekt vyhodnotíme a budeme přemýšlet, co dál. Hodně také záleží na tom, zda se nám podaří i na příští sezónu najít nějakého finančního partnera. Měsíc vysílání stojí kolem deseti tisíc korun, což zatím vše hradíme z vlastních kapes," podotýká Jan Kužník.
Jihočeské Slow radio se chce zapojit také do projektu Vracíme zpěv do lesa, někdy v průběhu letních prázdnin proto z daného místa proběhne lesní minikoncert, kdy zvuky zvířat a přírody decentně doprovodí jeden člověk na akustickou kytaru.
Vysílání Slow radia se zvuky jihočeské přírody, pořizovanými v jižní části okresu Tábor, můžete poslouchat přes internet.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.