Mladý les okousala zvěř, muž z Bruntálska dostal dvoumilionovou pokutu (ostrava.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Za nedostatečnou péči o nabyté lesní hospodářské pozemky padly rekordní sankce. Pokutu 1,9 milionu korun loni uložila Česká inspekce životního prostředí podnikateli z Bruntálska. Mladý lesní porost v katastru Jelení, místní části Holčovic, nechal bez jakýchkoliv opatření poškodit zvěří natolik, že vznikla osmihektarová holina. Na dalších patnácti hektarech je les poškozený tak, že možnost obnovy je nulová.
"Podnikatel Jiří Čížek nakoupil desítky hektarů zatravněných pozemků. Požádal o jejich vynětí ze zemědělského půdního fondu a prohlášení za lesní pozemky, a s pomocí státních dotací tyto pozemky zalesnil. Nově vzniklý mladý les získá status hospodářského lesa, podnikatel ho ale nechal poškozovat zvěří," upřesnil ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Ostrava Karel Kozubek.
Podnikatel na pozemcích zřídil oboru a podle inspektorů nebránil zvěři do ní vcházet či z ní vycházet. Mladé lesní kultury tak padly kvůli okusům a dalšímu poškození. Také znovu nezalesňoval holá místa, jak ukládá zákon, a nevyužil ani možnosti změny statusu lesa, která by situaci vyřešila.
Nejvíce pokut padlo za odpady
Nepožádal o změnu charakteru lesa z hospodářského na les zvláštního určení. Povýšil starost o zvěř nad hospodářský význam lesa. Pozemky zalesňoval za státní peníze a tyto peníze by s největší pravděpodobností na les zvláštního určení, kde se chová zvěř, nedostal," doplnil Kozubek.
Stanovisko Jiřího Čížka se nepodařilo získat. Podle inspekce pokutu, která je v kraji vůbec nejvyšší za loňský rok a je jen o sto tisíc nižší než loňská nejvyšší republiková sankce, platí ve splátkách. V průběhu řízení také požádal o převedení lesa na les zvláštního určení.
Ochranu lesů, přírody a krajiny řeší sankcemi inspektoři v poslední době stále častěji.
"Nejvíce pokut za loňský rok padlo za odpady, což je už několikaletým trendem. Stále však přibývá případů v oblasti ochrany lesa a ochrany přírody a krajiny. V Moravskoslezském kraji je to spojené i s rozšířením kůrovce, kdy vlastníci lesa neprovádějí opatření proti těmto škůdcům dostatečně nebo vůbec," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Svědčí o tom i druhá nejvyšší pokuta loňského roku. Stromy pod Lysou horou napadá kůrovec
Jde o soubor pěti sankcí loni postupně uložených společnosti JT Company. Ta vlastní pozemky pod Lysou horou, které vůbec neobhospodařuje. Firma jednak nezalesnila holiny, jak měla uloženo, a také nepečuje o okolní stromy.
"Stromy začal napadat kůrovec, který se rozšířil na sousední lesní majetky. Jejich majitelé musejí provádět nahodilé těžby, způsobuje jim to ekonomický problém a vznikají rozsáhlé spojité holiny," komentoval ředitel Kozubek. Firma však nekomunikuje a nijak nereaguje, žádné informace o ní nemá ani rejstříkový soud, na který se inspekce obrátila. Jednatelem je občan Rumunska. Případ je nyní u soudu, který by měl rozhodnout, zda společnost půjde do likvidace.Třetí nejvyšší loňská pokuta, půlmilionová, se týká nakládání s odpady, kdy společnosti Lesostavby Frýdek-Místek a Rekultivace-Recyklace s.r.o. podle inspektorů nezákonně naložily se 48,5 tunami zeminy a kamení ze stavby dopravního hřiště v Třinci.
Celkem oblastní inspektoři loni provedli 1 705 kontrol, uložili během toho 284 pokut, z nichž 261 už nabylo právní moci.