V Lipně vymřeli síhové, chladnomilné ryby vyžadující čistou vodu (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Lipno nad Vltavou (Českokrumlovsko) 29. srpna - V lipenské vodní nádrži vymřeli síhové, chladnomilné ryby vyžadující čistou vodu. Naopak populace candáta, kterou před několika lety téměř zničili rybáři, protože ho lovili příliš, se regeneruje. Narůstají počty candátů a sumců. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámila Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Hydrobiologové z centra společně s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu tam tento týden zkoumají rybí obsádku.
Letos se podle vědců potvrdilo, že síhové, lososovité ryby, které jsou indikátorem čisté vody a málo narušeného životního prostředí, z Lipna vymizeli. "V letech 2003 - 2008 byli síhové na Lipně hojní a každoročně se vytírali, tvořili téměř 15 procent celkové biomasy ryb volné vody. V roce 2012 to byla už jen dvě procenta," řekl ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR Jan Kubečka. V roce 2016 se při průzkumu prokázalo, že se síhové nedokážou rozmnožovat a že jejich populace vymírají, což se letos potvrdilo. Pravděpodobně je problém ve stadiu jiker.
Stejná situace nastala i v dalších sledovaných českých nádržích jako Římov či Žlutice a v některých evropských jezerech. Síhům se ale daří v nových důlních jezerech Medard a Most, kde českobudějovičtí vědci uskutečňují experiment s nasazením síha do zatopených povrchových dolů.
Při letošním průzkumu se vědci zaměřují i na ryby, které využívají experimentální plovoucí ostrovy nainstalované v nádrži. Po analýze vědci doporučí, jak by měli hospodařit na lipenské nádrži. Po loňském průzkumu rybářům navrhli nevysazovat více kaprů, než se uloví na udici, nevysazovat boleny, sumce a candáty, ale naopak zintenzivnit vysazování štik.
Z loňského průzkumu vědců vyplývá, že v Lipně žije 19 druhů ryb a dva kříženci. Biomasa ryb vzrostla v letech 2016 až 2017 o 20 procent. Loni se meziročně ztrojnásobila početnost plůdku, rekordní byla u okouna.
Převažujícími druhy v přehradě jsou ryby kaprovité - kapr, cejn, plotice ouklej a cejnek. Mezi nejpočetnější dravce patří okoun, candát, bolen a sumec. Přibývá sumců: díky vyšším teplotám se zlepšily podmínky a zatímco dřív byl sumec závislý na umělém nasazování, teď se rozmnožuje přirozeně.
Jak vyplývá z loňského průzkumu, zotavila se populace candáta, jíž před deseti lety hrozil kolaps. V letech 2016 a 2017 měl plůdek candáta mimořádně silné ročníky, které mohou být významné v dalších letech.