Jsou to rození zabijáci. Na Novém Zélandu chtějí úplně zakázat kočky (agris.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Malá obec Omaui na novozélandském Jižním ostrově plánuje úplný zákaz koček. Chce tak pomoci ochránit původní zvířata před těmito zabijáky. Kočky totiž zásadně přispěly k vyhubení několika desítek druhů ptáků, savců a plazů. Nový Zéland se chce do roku 2050 zbavit všech nepůvodních predátorů.
Všechny kočky v Omaui by měly být podle tohoto plánu vykastrovány, očipovány a registrovány. Až umřou, jejich majitelé by už neměli mít právo pořídit si novou kočku.
„Není pravda, že bychom kočky nenáviděli,“ uvedl pro deník Newshub John Collins, který návrh prosazuje. „Ale chceme, aby se majitelé zvířat chovali zodpovědně – a toto není prostředí pro kočky,“ podotkl.
Podle expertů na biodiverzitu, kteří se k návrhu vyjádřili pro britský deník Guardian, by byla tato změna, pokud se ji podaří prosadit, obrovským zlepšením pro novozélandskou přírodu.
Zatím se jedná jen o návrh, do konce října ho mohou občané připomínkovat. A řada z nich z něj není nadšená. Nejde přitom ani tak o milovníky koček, jako spíš o lidi, kteří nesnáší hlodavce.
Na Novém Zélandu totiž žije více nepůvodních druhů, než jsou jen kočky – například myši a krysy. A místní se logicky obávají, že když se zbaví svých koček, povede to k přemnožení hlodavců.
Bude Nový Zéland zemí bez koček?
Tento návrh navazuje na novozélandský ambiciozní plán, který chce zbavit celý stát nepůvodních predátorů – a to do roku 2050. Kromě koček se týká také krys, potkanů, lasic a vačic. Vláda plán představila už v roce 2016, podle ní tato zvířata způsobují ročně přírodě škody ve výši před 30 miliard korun.
Kočky v tom hrají důležitou roli, protože rády loví ptáky. Některá místa na Novém Zélandu už proto chov koček úplně zakázala – jedná se například o ostrov Kapiti. Také největší novozélandské město Auckland už zavedlo pravidlo, že každá neočipovaná kočka nalezená v ekologicky cenné oblasti bude utracena.
Kočky také obrovskou měrou přispívají k likvidaci jiných druhů zvířat. Zásadně přispěly k vyhubení 63 druhů ptáků, savců a plazů, dokládá práce zveřejněná v odborném časopise Proceedings of the National Academies of Sciences.
Trvalo jim to pouhých 500 let. Podobně nebezpečná jsou pro přírodu také další domestikovaná zvířata, například psi, krysy nebo prasata. Kočky ale hrají po krysách a potkanech ze všech zmíněných tvorů nejvíce destruktivní roli.
Kočky už vyhubily desítky druhů zvířat
Vědci popsali celkem 30 druhů zvířat, která jsou zodpovědná za nejintenzivnější likvidaci zvířat po celém světě. Vymřelo nebo se na hranici vymření kvůli nim ocitlo 738 druhů obratlovců.
Hlodavci (hlavně krysy a potkani) mají na svědomí 75 vyhynulých druhů, kočky 63 vyhynulých druhů a psi 11 vyhynulých druhů. Zdaleka nejvíc na to doplatily ostrovní druhy zvířat – jakmile do jejich izolovaného systému pronikly kočky nebo krysy, byla ostrovní zvířata bez šance.
Ohrozila je jejich přílišná specializovanost, kvůli níž nebyla schopna reagovat na nové predátory. Jasná spojitost s evropskými predátory byla prokázána u vymření 87 druhů ptáků, 45 druhů savců a 10 druhů plazů.
Ve skutečnosti jsou ale čísla ještě horší. Dalších 23 druhů zvířat je totiž ohroženo natolik, že jsou v kategorii „potenciálně vyhynulá“. 596 druhů zvířat je kočkami, psy, prasaty a hlodavci „jen“ vážně ohroženo – nejvíce na ostrovech, jako je Madagaskar nebo právě Nový Zéland.