Chovatelka: Lidé museli poznat, že jde o množírnu (Týdeník Plzeňsko)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Plzeň, Praha – Českomoravská kynologická unie (ČMKU) zastřešuje chov psů s průkazem původu.
Jak vidí kauzu její mluvčí a také rozhodčí a chovatelka Vladimíra Tichá?
* Jak vnímáte plzeňskou kauzu z pohledu výkonného orgánu ČMKU?
Vnímám to jako selhání řady kontrolních systémů i lidí žijících v okolí paní I. W. Hlavně to ale vnímám jako nepředstavitelné porušení všeho, co péče o psy vyžaduje. Doufám, že se kauza dostane k soudu a 'chovatelce' bude zakázán chov psů, tedy držení psů.
* Kde je hranice mezi chovem psů a množírnou?
Myslím, že to není o počtu psů, ale v péči o ně. Leckdo může mít dvě nebo tři fenky zavřené v králíkárně, krýt je každou říji, špatně je živit, neočkovat, neodčervovat a nepustit je z klece ven. Jiný bude mít dvacet fen, k tomu lidi, kteří se o ně starají, socializují štěňata a poskytují psům pohyb i zábavu. Jako množírnu si představujeme chov psů ve špatných podmínkách, jehož účelem je zisk z prodeje štěňat.
* Měli lidé, kteří si koupili štěně od paní I. W., šanci odhalit, že je z množírny?
Určitě ano. Slušný chovatel ukáže zájemci o štěně prostředí, v kterém vyrůstá. Ukáže mu matku štěněte, dává ho v odpovídajícím věku, odčervené, očkované a označené čipem nebo tetováním. Slušný chovatel uzavírá písemnou nebo ústní smlouvu a dává mu jakýsi návod k použití (čím a jak často krmit, kdy bylo štěně očkováno a odčerveno). Takový přístup určitě paní I. W. neměla. Asi se stane, že si někdo přijde pro štěně, zjistí, v jak strašném prostředí vyrůstá, a řekne si: Tebe tady nemohu nechat, vždyť bys to nepřežilo. Pak je ale na místě upozornit na tento chov krajskou nebo městskou veterinární správu, městský úřad nebo policii.
Božena Schuldesová